×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Koruna česká jako jediné zákonné platidlo

  Koruna česká jako jediné zákonné platidlo

  Koruna česká jako jediné zákonné platidlo

  Koruna česká je jedinou měnovou jednotkou České republiky a představuje tak jediné zákonné platidlo České republiky. Jediným emitentem bankovek a mincí je Česká národní banka, je tedy jediným oprávněným subjektem, který finanční prostředky vydává. Koruna česká se stala národní měnou ke dni 1.1.1993, přičemž v současnosti v naší zemi používáme mince a bankovky v hodnotách celých korun.


  Přestože je koruna česká jedinou zákonnou měnou na území naší republiky, některé subjekty, zejména obchodníci, umožňují na našem území provádět platby i v jiných měnách, jako je například euro. Každý má však povinnost přijmout platbu tuzemskými bankovkami či mincemi, a to za předpokladu, že není oprávněn jejich příjem odmítnout. Takové oprávnění pak vzniká zejména v případech neplatných či nestandardně poškozených bankovek či mincí. 

  Ať už Vám byla odmítnuta tuzemská měna jako platidlo, nebo se o koruně české chcete dozvědět více, neváhejte a obraťte se na odborníky z advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, rádi Vám pomůžeme!

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Barbora Janáčková, právní praktikant

  #koruna #mena #platidlo #Ceskarepublika #bankovka #mince #zákon #euro #platba #modernipravnik #pravnik