Umíme výstavbu fotovoltaických elektráren a známe veškeré právní aspekty
Fotovoltaická elektrárna (FVE) je jak známo technickým zařízením jehož prostřednictvím lze získat elektřinu ze sluneční energie, často i kombinovaná s bateriovým úložištěm. Nejčastěji se setkáváme s FVE jako samostatným typem stavby zřízené na daném pozemku (větší projekty), časté jsou však také FVE zřízené na střechách budov (častěji menší projekty do 50kW).
Fotovoltaika je trendem dnešní doby a všude se o ní mluví a k dnešnímu dni my máme za sebou 5 těchto větších projektů a nespočet menších projektů.
Obecně rozlišujeme větší (nad 1MW) a menší fotovoltaické projekty (do 50kw).
Větší fotovoltaický projekt. Nejčastěji realizujeme tyto větší fotovoltaické projekty od 1 MW do 100 MW. Naše práce obvykle spočívá v budování principů společného podniku (Joint Venture) vlastníka pozemků a vlastníka technologií. Pro partnery připravujeme smlouvu o spolupráci (tzv. Joint Venture contract či SHA v rámci společného s.r.o. či a.s.), který vymezí základní kameny spolupráce, obvykle založení společné společnosti, metody jejího ovládání, hlasování na valné hromadě, investiční rada, cena výstavby každého 1 MW, náklady na údržbu, vnesení/pronájem/pacht/právo stavby elektrárny na pozemku, rozdělení zisku, metody exitu, náklady developementu apod. Bez takové Joint Venture či SHA smlouvy nedoporučuji spolupráci dělat, neboť bez ní v mnoha případech vedlo ke konfliktům a ukončení spolupráce, kdy se jedna strana cítí, že dělá vše a druhá nic. V SHA je totiž jasně stanoveno, co, kdy, jak a často také do kdy se má dělat. Následuje často založení společného s.r.o. se 2 jednateli a pravidlem 4 očí a poté již developement a další fáze realizace projektu, zejména přípojné body rozvodné a distribuční soustavy. Dále naše práce pokračuje až k ready to build fázi a fázi stavby a třeba i prodeje, na všem se samozřejmě domluvíme.
Menší fotovoltaický projekt do 50 kW. Naše práce obvykle spočívá v posouzení takového projektu z pohledu práva, především smlouvy o dílo vybraného dodavatele tak, aby vše bylo dokončeno správně a bez vad, ostatně jedná se o stavbu jako jinou (nejčastěji na střeše), na kterou si najímáte odborníka a chcete, aby to správně dopadlo. Výstavba ale nebývá jednoduchá a už se nám mnohokrát stalo, že kvůli různým neshodám – extrémní navýšení ceny díla nejčastěji – zhotovitel uprostřed práce utekl a nechal si peníze a bez smlouvy od našich odborníků bylo extrémně složité domoci se svých práv. Menší fotovoltaická elektrárna má nespornou výhodu v tom, že nepotřebuje stavební povolení, pokud kapacita nepřesahuje 50kW a další zákonné požadavky, je třeba si však ve smlouvě vymínit povinnost připojení do sítě a zajištění dotace.
Výstavba fotovoltaické elektrárny v sobě skrývá spoustu dalších právních aspektů, se kterými je nutné se před zahájením či nejpozději v průběhu takové výstavby náležitě vypořádat. Ať už se jedná o změnu územního plánu, zajištění územního rozhodnutí, stavebního povolení, zajištění připojení k síti či zřízení věcných břemen a spolupracujeme i s experty na získání dotací, s námi nemusíte mít o hladký průběh výstavby Vaší fotovoltaické elektrárny žádné obavy.
V rámci naší odborné praxe se s FVE setkáváme velice často, disponujeme cennými zkušenostmi z oblasti energetiky, práva nemovitostí a práva obchodního, čímž pomáháme naším spokojeným klientům s realizací jejich podnikatelských cílů. Napište nám a staňte se jedním z nich, kontaktujte nás již dnes!
Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Barbora Janáčková, právní praktikant
#fotovoltaika #FVE #energie #energetika #vystavba #pravo #dotace #stavba #pozemek #pravnikonline #advokat #modernipravnik #pravnik