Pokud se v práci zraníte, je to vždycky nepříjemná záležitost. Ještě nepříjemnější je ale to, když vám zaměstnavatel odmítá přiznat, na co máte ze zákona v takovém případě nárok, nebo se dokonce od této své povinnosti snaží oprostit tím, že chce svalit veškerou vinu za vaše zranění čistě na vás. Vašich nároků v případě pracovního úrazu vás však jen tak nezbaví! Víte ale, jaké to jsou?
Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
Výpočet této částky není zrovna jednoduchý. Obecně se však počítá jako rozdíl mezi vaším průměrným výdělkem před úrazem a plnou výší náhrady mzdy pobírané během doby, kdy jste byli v pracovní neschopnosti, a plnou výší nemocenské.
- Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
Ta se uplatní v případě vážnějších úrazů, které mají trvalejší následky – jako např. delší zdravotní problémy, rekonvalescence či uznání invalidity, a to po skončení léčení. Tuto částku pak činí rozdíl mezi průměrným výdělkem před úrazem a výdělkem dosahovaným po něm, s případným připočtením zmíněného invalidního důchodu.
- Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění
Tato náhrada se poskytuje jednorázově ve výši stanovené vládním nařízením, a to v závislosti na bodovém ohodnocení uvedeném ve zdravotním posudku vašeho lékaře. Je proto vhodné si takový posudek lékaře obstarat.
- Náhrada nákladů léčení
Náklady léčení mohou být různého druhu, nicméně zákonná povinnost odškodnění je pouze těch účelně vynaložených. Tato náhrada pak bude příslušet tomu, kdo je vynaložil – tedy pokud za vás tyto náklady zaplatí někdo jiný, bude jejich náhrada příslušet právě jemu. Takovou pohledávku však na vás může tato osoba smlouvou postoupit..
- Náhrada věcné škody
Pokud jste při pracovním úrazu utrpěli škodu na majetku, například rozbitý telefon, foťák, osobní počítač, poškozený automobil či podobně, můžete i tuto škodu po zaměstnavateli žádat.
V čem je ale háček?
Jelikož nic není dokonalé, i zde se najde nějaké to „ale“. Nárok na výše vyjmenované náhrady totiž nebudete mít za naprosto všech okolností. Například stane-li se vám něco na cestě do zaměstnání nebo z něj, pak se o pracovní úraz jednat nebude – vše pak bude záležet na tom, jak široce je definované vaše pracoviště a vaše pracovní úkoly.
Pouze částečné náhrady se můžete dočkat ani v případě, že se vám onen pracovní úraz přihodil vlivem vašeho zaviněného (úmyslného či přinejmenším vědomého) porušení právních předpisů nebo pokynů zaměstnavatele. A samozřejmě, pokud si úraz přivodíte pod vlivem návykové látky, pak vám nikdo nic na náhradách platit nebude. Naopak, způsobíte-li v takovém stavu zaměstnavateli škodu (např. na vybavení), budete muset platit vy jemu.
S vyhledáním advokáta nečekejte
V praxi se v rámci těchto případů setkáváme neustále s takřka obdobným průběhem – většina zaměstnavatelů se z logiky věci snaží své povinnosti uhradit vám vaše nároky zuby nehty zprostit. Říkají si nejspíše: „Proč bych měl platit za to, že je nešika a nedívá se pod nohy?“ Není pak výjimkou, že nejeden zaměstnanec se spokojí s ničím či s tím málem, co mu zaměstnavatel přece jen poskytne, a dál celou věc nechce řešit.
A přesně to je chvíle, kdy do celého procesu můžeme vstoupit my. Víme, jaká jsou vaše práva a také víme, jak je vůči vašemu zaměstnavateli uplatnit. Vše, co pro to musíte udělat, je napsat nám nebo zavolat (co nejdřív, aby se celá věc vyřešila, čím dříve, tím lépe) a vylíčit, co, kdy a jak se vám stalo, a my už se o vše postaráme, aniž byste vy sami museli vstát z postele.
Dejte nám vědět, rádi pomůžeme domoci se i vašich nároků!
#pracovniuraz #urazvpraci #bolestne #trvalenasledky #odskodneni #invalidita #zamestnanec #pravo #startup #business #podnikani #smlouva #zamestnavatel #pracovnipravo #advokatpracovnipravo #pracovnipomer #pracovnismlouva #czechlaw #people #advokat #advokatpraha #advokatbrno #modernipravnik #law