×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Nová unijní regulace kryptoměn přichází

    EU legislativa kryptoměn

    Nová unijní regulace kryptoměn přichází

    EU zavádí pravidla pro obchodování s kryptoměnami. Připravíme vás na ně.

    Kdybychom u nás nebo v EU hledali nějakou ucelenou právní úpravu kryptoměn, hledali bychom marně. Brzy už to však zřejmě bude jinak.

    Rada a Parlament EU na konci června 2022 dosáhly předběžné dohody o znění dvou nařízení, které se této oblasti přímo dotknou. Jde o nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) a nařízení o převodu finančních prostředků (TFR).

    Nutno však upozornit, že ani jedno zatím neprošlo formálním procesem přijetí. Nejdřív je třeba schválení Radou a Parlamentem, které bude následovat až nyní. Nová regulace by mohla platit od roku 2024, není ale od věci se na ni připravit už teď. Posuďte sami.

    MiCA – Nařízení EU o trzích s kryptoaktivy

    Toto nařízení se vztahuje na vydavatele nezajištěných kryptoaktiv a stablecoinů a na obchodní systémy a peněženky, v nichž jsou kryptoaktiva držena.

    Pro provozovatele pochybných, podvodných systémů nebude tak snadné oklamat spotřebitele investující do kryptoaktiv. Budou na ně kladeny přísné požadavky na ochranu peněženek spotřebitelů. A pokud jejich kryptoaktiva ztratí, ponesou za to patřičnou odpovědnost. K působení v rámci EU navíc budou potřebovat povolení daného vnitrostátního orgánu a v případě zájmu vstoupit na kryptoměnovou burzu taky tzv. bílou knihu o kryptoaktivech.

    Ještě přísnější podmínky budou platit pro vydavatele stablecoinů (kryptoměny navázané na oficiální, uznanou měnu = tzv. fiat měnu). Ti totiž budou muset povinně mít likvidní rezervu a budou pod dohledem Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA).

    Vydavatelé tokenů vázaných na aktiva založených na mimoevropské měně pak budou muset mít sídlo ve státě EU. Na NFT (digitální aktiva reprezentující skutečné předměty) se tato regulace naopak až na výjimky vztahovat nebude.

    Přibude též hodně diskutovaná povinnost předkládat informace o klimatické a environmentální stopě. Těžba kryptoměn je energeticky náročná a na životní prostředí tak má nezanedbatelný vliv. V plánu je tak zavést určité povinné minimální standardy udržitelnosti.

    Konec anonymity kryptoměn má přinést nařízení TFR – aktualizace pravidel pro boj proti praní špinavých peněz

    Konkrétně se zde zákonodárci zaměřili na zajištění transparentnosti převodů kryptoaktiv, aby tak zabránili využívání kryptoměn k páchání trestné činnosti, byť již nyní kryptoměny a jejich transakce rozhodně anonymní nejsou a dají se vysledovat když víte, co hledáte..

    Poskytovatelé služeb, které souvisí s kryptoaktivy (např. provozovatelé obchodních systémů s kryptoměnami), budou mít povinnost sbírat informace o účastnících převodů kryptoaktiv, zejména o jejich původcích, a to nehledě na výši takové transakce. Ty by se tak nově měly stát sledovatelné, aby je bylo možné eventuálně zablokovat.

    Poskytovatelé těchto služeb se proti zavedení této povinnosti značně bouří. Není divu – její naplňování bude nesmírně náročné, ne-li v některých případech nemožné. Stejně jako snaha EU o zavedení speciálních povinností pro transakce s peněženkami bez hostingu („unhosted wallet“).

    Unhosted wallet jsou peněženky, které jejich vlastníkům umožňují převádět kryptoměny bez nutnosti využití prostředníka. I účastníci těchto transakcí budou muset být vysledovatelní, což v praxi pravděpodobně bude působit značné problémy.Nebude-li však některý poskytovatel služeb souvisejících s kryptoaktivy stanovená pravidla dodržovat, octne se na veřejném seznamu (rejstříku) vedeném Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA). S čímž se samozřejmě budou pojit různé negativní důsledky.

    Budoucnost kryptoměn v EU

    Co je cílem unijních zákonodárců? Oficiálně vytvořit právní rámec, který zajišťuje patřičnou úroveň ochrany spotřebitelů a investorů a současně podporuje inovace a zavádění nových finančních technologií.

    Neoficiálně pak zřejmě zajistit pokračování přísunu příjmů z daní. Transakce s kryptoměnami nejsou totiž na rozdíl od peněžních transakcí prováděných skrze banky spojené s identitou. Proto mohou vést k obcházení daňové povinnosti. A přijít o příjmy z daní si v dnešní době žádný stát nemůže dovolit.

    Zdali a do jaké míry se zákonodárcům naplnění oficiálního (či neoficiálního) cíle povede, ukáže až fungování úpravy v praxi.

    Oblast kryptoměn nám není cizí, proto celý tento proces vytváření její unijní regulace bedlivě sledujeme a o všem důležitém vás budeme pravidelně informovat. Nechcete, aby vám něco uniklo? Dostávejte od nás měsíční přehled novinek a změn v oblasti regulace kryptoměn.

    Autoři: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Pavla Bachurová, právní praktikant

    #kryptomena #cryptocurrency #NFT #kryptomeny #pravniupravakryptomen #licencekryptomeny #licencecnb #aml #obchod #blockchain