×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Promlčení trestného činu

  Promlčení jako zánik trestní odpovědnosti

  Promlčení trestného činu

  Promlčení představuje v trestním právu zánik trestní odpovědnosti, ke kterému dochází po uplynutí promlčecí doby. Jednotlivé trestné činy však mají stanoveny různou délku takové promlčecí doby v závislosti na závažnosti takového trestného činu, kdy nejzávažnější trestné činy jsou z promlčení zcela vyloučeny. 

  Promlčecí doba se počítá od okamžiku dokonání trestného činu, a v případě spáchání trestného činu, za který je možné uložit výjimečný trest, činí délka takové promlčecí doby dvaceti let. Promlčecí doba u trestných činů, za které je možné uložit trest odnětí svobody v délce nejméně deseti let, činí patnáct let, u trestných činů s horní hranicí trestní sazby odnětí svobody v délce nejméně pět let pak promlčecí doba činí deset let. K promlčení trestného činu, jehož horní hranice trestní sazby odnětí svobody činí nejméně tři roky dochází po uplynutí pěti let. U ostatních trestných činů dochází k promlčení po třech letech. 

  Nejste si jisti s délkou promlčení konkrétního trestného činu? Obraťte se na naše specialisty na trestní právo z advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz! 

  Kontaktujte nás již dnes, rádi Vám pomůžeme!  

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Barbora Janáčková, právní praktikant

  #promlceni #trestnycin #trest #doba #odnetisvobody #pravo #advokat #modernipravnik #pravnik #trestnipravo #odpovednost