Jak se bránit proti usnesení o odložení věci?
V rámci trestního řízení policie vydává různá usnesení, kterými rozhoduje v podstatných záležitostech, které se týkají trestního řízení. Mezi nejčastější usnesení patří:
- Usnesení o odložení věci dle § 159a trestního řádu
- Usnesení o zahájení trestního stíhání dle § 160 trestního řádu
V rámci našeho kurzu se budeme zabývat usnesením o odložení věci dle § 159a trestního řádu. Jedná se o usnesení, kterým policie věc odloží v přípravném řízení, tedy nezahájí trestní stíhání proti určité osobě. V případě, že jste v dané věci poškození, bude Vám toto usnesení doručeno automaticky. V případě, že jste pouze v postavení oznamovatele, a požádáte v rámci trestního oznámení o vyrozumění o učiněných opatření do 1 měsíce od oznámení dle § 158 odst. 2 trestního řádu, budete vyrozuměni o tom, že věc byla odložena. Usnesení jako takové Vám však doručeno nebude.
V případě, že policie věc neodloží, zahájí trestní stíhání, tedy vydá usnesení o zahájení trestního stíhání, které se doručí poškozenému, ale také pachateli, který se následně stane osobou obviněnou. V rámci trestního řízení existuje i zkrácená verze přípravného řízení, které se nazývá zkrácené přípravné řízení. Tato zkrácená verze přípravného řízení se koná u méně závažných trestných činů, jejichž horní hranice nepřevyšuje 5 let, jestliže byl podezřelý přistižen při činu nebo bezprostředně poté (policie chytila pachatele na místě) a existuje zde předpoklad, že bude dotyčný postaven do týdnů před soud. V případě zkráceného přípravného řízení o vydání usnesení o zahájení trestního stíhání policie oznamovatele nevyrozumí.
V našem kurzu se však budeme zabývat nezkrácenou variantou trestního řízení.
Usnesení o odložení věci dle § 159a trestního řádu
Policie v rámci přípravného řízení, tedy první fázi trestního řízení, při kterém prověřuje, zda došlo ke spáchání trestného činu a zda jej spáchala konkrétní osoba, věc odloží v následujících případech:
- Skutek se nestal, tedy není trestným činem ani přestupkem,
- Skutek je přestupek nebo spadá do kázeňského řízení,
- Trestní stíhání je nepřípustné, například z důvodu nízkého věku pachatele,
- Trestní stíhání je neúčelné, například když pachateli hrozí nepoměrně vysoký trest již za jiný skutek,
- Návrh na odložení ze strany státního zástupce, k čemuž dochází zejména za situace, kdy policie nazná, že účelu trestního řízení bylo v dané věci již dosaženo,
- Nepodařilo se zjistit osobu pachatele.
Usnesení o odložení věci se skládá ze dvou hlavních částí. Těmi jsou výrok a odůvodnění. Ve výrokové části se dočtete, v jaké věci policie rozhodla a jakým způsobem, např. že věc byla odložena, protože se skutek nestal. Ve výrokové části pak policejní orgán zdůvodňuje, z jakého důvodu dospěl k tomuto rozhodnutí. Pokud s rozhodnutím ze strany policie nesouhlasíte, máte jako poškozený možnost podat do 3 dnů od doručení usnesení opravný prostředek, který se označuje jako stížnost.
Stížnost
Tímto opravným prostředkem napadáte rozhodnutí policejního orgánu, se kterým nesouhlasíte. Na podání stížnosti máte pouhé 3 dny od doručení, tato lhůta začíná běžet dnem následujícím po převzetí. Pokud bylo usnesení doručeno poštovní zásilkou, doručení se počítá dnem podpisu o převzetí zásilky. Pokud došlo k doručení prostřednictvím datové schránky, je klíčové datum, kdy se do této schránky přihlásí oprávněná osoba. Lhůta pro podání stížnosti nesmí skončit v nepracovní den. Tedy pokud vychází konec třídenní lhůty např. na neděli, je posledním dnem, kdy můžete podat stížnost, pondělí.
Rozlišujeme dva základní druhy stížností:
Blanketní stížnost
Jedná se o stížnost, která neobsahuje odůvodnění, tedy informace, které policii vytýkáte. Stížnost musíte adresovat orgánu, který usnesení vydal a současně označit o jakou věc se jedná, aby bylo možné stížnost přiřadit ke správnému případu. Toto učiníte tak, že do stížnosti napíšete číslo jednací, pod kterým se daný případ vede. Číslo jednací poznáte tak, že jde o dlouhé číslo, které vypadá následujícím způsobem: KRPA-11111/TČ-2023-11111-AA. První písmena označují kraj, kde se daný případ řeší, další číslice označují označení spisu, rok a příslušné policejní oddělení.
V blanketní stížnosti uveďte, proti čemu si stěžujete, tedy proti usnesení policejního orgánu o odložení věci dle § 159a odst. 1 trestního řádu či proti jinému usnesení. Paragraf opište z usnesení, které Vám bylo doručeno a stížnost opatřete Vašimi osobními údaji. Stížnost může podat jen oprávněná osoba (v tomto případě poškozený), kterého je nutné v dané věci identifikovat. Uveďte také, do jaké doby zašlete odůvodnění Vaší stížnosti, tedy stížnost doplněnou o záležitosti, které policii vytýkáte. Stížnost pak doplňte o datum a podpis. Klíčový je den odeslání stížnosti v případě, že stížnost posíláte prostřednictvím pošty, učiňte tak doporučeně a podací lístek si uschovejte. Vzor blanketní stížnosti naleznete v naší členské sekci.
Následně je nutné na policii zaslat stížnost s odůvodněním. Blanketní stížnost slouží především proto, abyste získali čas na vypracování řádné stížnosti s odůvodněním. Pokud byste lhůtu v délce 3 dnů nedodrželi, usnesení by nabylo právní moci a případná stížnost by byla z důvodu nedodržení lhůty automaticky zamítnuta.
Stížnost s odůvodněním
Jedná se o řádnou stížnost, která mimo výše uvedených náležitostí obsahuje i své odůvodnění, tedy proč považujete usnesení ze strany policie za chybné. Důvodem mohou být procesní úkony, které nebyly policí provedeny, např. výslechy svědků, vyhodnocení stop, neprovedení šetření na určitých adresách či jiné důvody, které uznáte za vhodné. Příklad stížnosti s odůvodněním naleznete v naší členské sekci.
Poté co je usnesení odesláno včas a k tomu oprávněnou osobou, policejní orgán zašle spisový materiál společně se stížností státnímu zástupci, který o Vaší stížnosti rozhodne. Státní zástupce následně vydá rozhodnutí, kterým může stížnost zamítnout, případně může policejní usnesení zrušit a vrátit případ k došetření. O tom, jak státní zástupce ve věci rozhodl, je stěžovatel vyrozuměn. Pokud blanketní stížnost neodůvodníte, policie zašle státnímu zástupci spisový materiál také. Státní zástupce spis následně zkontroluje a rozhodně o stížnosti byť blanketní. Pokud Však stížnost odůvodníte, státní zástupce se bude muset v odůvodnění stížnosti vypořádat s Vašimi argumenty, které buď vyvrátí nebo jim dá za pravdu.
Pokud máte jakékoli dotazy ke členské sekci nebo potřebujete s něčím pomoci, kontaktujte nás. Rádi Vám pomůžeme!