02 – Anonymní trestní oznámení

Lze podat trestní oznámení anonymně?

Na tuto otázku se nás ptala celá řada klientů a naše odpověď byla vždy stejná, ano lze. Lidé, kteří chtějí podat trestní oznámení anonymně se dle našich zkušeností obávají toho, že budou figurovat v trestním spise jako oznamovatelé. Mají obavu z potenciální odvety ze strany pachatele, na kterého oznámení podali a domnívají se, že podáním anonymního trestního oznámení dají policii dostatečný podnět k zahájení trestního řízení proti dotyčné osobě. Z našich zkušeností však vyplývá, že anonymní podání nejsou ze strany policie příliš prověřována a vše končí uložením věci bez dalšího opatření.

Proč policie anonymní oznámení příliš neprověřuje?    

Pokud chceme porozumět tomu, proč nejsou anonymní oznámení ze strany policie příliš prověřována, musíme se na věc dívat z několika úhlů pohledu, které se budou lišit dle toho, jak bude oznámení učiněno.

Oznámení na tísňovou linku

V případě podání anonymního oznámení na tísňovou linku 158 se bude policie k tomuto oznámení stavět poněkud skepticky. Tísňovou linku kontaktuje osoba, která odmítla sdělit své osobní údaje, uvedla v rychlosti jednání, které považuje za trestné a na opětovné pokusy o telefonický kontakt nereaguje.

Policie se v takovém případě nemůže oznamovatele doptat na potřebné náležitosti jako je upřesnění samotného jednání či místa, na kterém se má situace odehrávat. Oznámení, které je učiněno anonymně budí dojem nedůvěryhodnosti. Pokud je tímto způsobem oznámeno závažné protiprávní jednání, může policii chybět klíčový svědek, který situaci viděl a pokud je anonymní, nelze jej vyslechnout a celá věc skončí bez požadovaného výsledku. Pokud však oznamovatel uvede své osobní údaje a bude s policí spolupracovat, bude její aktivita oproti prvnímu případu odlišná. Oznamovatele lze vyslechnout a upřesnit si potřebné informace. V některých případech může policie vyhodnotit, že volání na tísňovou linku má povahu zlomyslného hovoru a kvalifikovat jej jako přestupek. Toto však musí být vyhodnoceno individuálně dle povahy hovoru.   

Zaslání trestního oznámení na policii

Pokud policie obdrží anonymní trestní oznámení, bude se nejprve snažit ztotožnit a kontaktovat oznamovatele, kterého bude chtít v dané věci vyslechnout. Pokud se toto nepovede, bude s oznámením naloženo jako s anonymním. Z našich zkušeností vyplývá, že policie provede jen nezbytné šetření a věc následně uloží bez dalšího opatření.

V rámci trestního řízení má oznamovatel určitá práva, mezi která patří i vyrozumění o učiněných opatření do 1 měsíce od podání oznámení. Pokud chce oznamovatel tohoto práva využít, musí v trestním oznámení o toto vyrozumění požádat. Jednoduše stačí v trestním oznámení napsat následující větu:

Žádám, abych byl jako oznamovatel vyrozuměn o učiněných opatření.

Uvedenou větu lze doplnit o odkaz na § 158/2 trestního řádu: Žádám, abych byl jako oznamovatel dle § 158 odst. 2 trestního řádu vyrozuměn o učiněných opatření.

Policie musí následně do 1 měsíce oznamovatele vyrozumět o učiněných opatření. Oznamovatel se tak může dozvědět, že je daná věc šetřena (nejsou zahájeny úkony trestního řízení, policie ve věci v současné době nespatřuje trestný čin) nebo zda je věc prověřována (jsou zahájeny úkony trestního řízení, je ve věci spatřován trestný čin). Využití tohoto práva má další následek, a to, že oznamovatel bude automaticky vyrozuměn o případném odložení věci v trestním řízení.  Pokud oznamovatel o vyrozumění nepožádá, nebude ze strany policie vyrozuměn.

V případě, že je oznamovatel současně poškozený, náleží mu i práva poškozeného, kterými jsou zejména:

  • Nahlížení do trestního spisu,
  • Právo žádat opis usnesení o zahájení trestního stíhání,
  • Podávat opravné prostředky dle zákona,
  • a další.

Z výše uvedeného je patrné, že v případě uvedení osobních údajů, a to jména, příjmení, data narození, adresy pobytu (vhodné je připojit i kontaktní telefonní číslo) je aktivita ze strany policie oproti anonymnímu trestnímu oznámení značně odlišná. V policejním spise figurují osoby, které lze kontaktovat, vyslechnout a kterým je nutné doručit případná usnesení např. o odložení věci či zahájení trestního stíhání. Pokud je oznamovatel anonymní, není nikdo, koho by bylo možné vyrozumět, a tedy také nikdo, kdo by si mohl v dané věci na postup policie či proti usnesení případně stěžovat.  

Jak v rámci trestního řízení skrýt svoji adresu pobytu?       

Lidé, kteří podávají vysvětlení v rámci trestního řízení, mohou mít obavu z případné odvety ze strany pachatele, který může v určité fázi trestního řízení nahlížet do trestního spisu, tedy i do podání vysvětlení svědků, poškozených a dalších osob, jejichž osobní údaje, a to včetně adresy pobytu, jsou v podání vysvětlení uvedeny.

Přestože z naší dlouholeté praxe vyplývá, že pachatelé tyto osoby nekontaktují, nelze to vyloučit. Pokud má osoba podávající vysvětlení obavu, může požadovat skrytí údajů o adrese svého pobytu a zaměstnání tak, aby se s těmito informacemi mohly seznamovat pouze orgány činné v trestním řízení. Ostatní osoby, které by mohly studovat spis, by v kolonce adresy a zaměstnání uviděli jen nápis skryto dle § 55 odst. 1 písm. c) trestního řádu. Pokud chce osoba podávající vysvětlení skrýt tyto údaje, stačí požádat o skrytí údajů dle výše uvedeného paragrafového znění, a to do protokolu při podání vysvětlení či do samotného trestního oznámení.

Žádám o skrytí údajů dle § 55 odst. 1 písm. c) trestního řádu.

 Ne vždy je skrytí těchto údajů nutné. Rozhodnutí, zda využijete této možnosti je pouze na Vás.  

Podání oznámení prostřednictvím neziskové společnosti Transparency International

Alternativou podání anonymního trestního oznámení, je jeho podání prostřednictvím společnosti Transparency International, která je mezinárodní neziskovou nevládní organizací bojující proti korupci. Nevýhodou tohoto postupu však je, že Vaše trestní oznámení nemusí být ze strany této společnosti skutečně podáno.     

Pokud jste se rozhodli, že trestní oznámení podáte anonymně či nikoli, využijte naši členskou sekci, kde se dozvíte více informací o trestním řízení a naleznete zde i vzorová trestní oznámení.