Jaké jsou časté mýty o trestním řízení?
V této části kurzu se zaměříme na časté mýty, které se vztahují k trestnímu řízení. S těmito nesprávnými tvrzeními se setkáváme stále dokola, proto na čase je vyvrátit a poskytnout Vám tak zcela objektivní informace.
Držení legálního množství drog
Prvním mýtem, kterým se budeme zabývat, je přesvědčení, že si můžete legálně držet malé množství drog. Tento závěr však není pravdivý. Vždy záleží na konkrétním množství, které máte u sebe. Legislativa v České republice sice nekriminalizuje požívání drog, avšak držení drog, kdy tyto drogy máte u sebe, je vždy porušením právního řádu, bez ohledu na její množství.
Rozdíl spočívá v tom, zda se bude jednat o přestupek nebo trestný čin, kdy hranici tvoří množství malé, které se jednotlivých typů drog liší. V obou případech budou Vaše drogy neboli omamné a psychotropní látky zabaveny a bude Vám uložen trest. V případě, že u sebe držíte drogy v množství větším než malé, pravděpodobně budete obviněni z trestného činu. Zde bude hrát klíčovou roli zkoumání dané látky (množství a kvalita). Další klíčovou záležitostí bude i to, za jakým účelem jste drogy měly u sebe (vlastní potřebu / distribuci).
Trestným činem je pouze škoda nad 10.000 Kč
Tato informace také není zcela správná. Krádež je definována tak, že kdo si přisvojí cizí věci tím, že se jí zmocní. To však znamená, že i krádež věci s hodnotou nižší než 10.000 Kč, spáchaná například vloupáním do vašeho domu, je stále považována za trestný čin.
Trestným činem krádeže je také odcizení jakéhokoliv předmětu, ať už se jedná o drobnosti nebo cennosti. Například i odcizení plechovky Coca-Coly se může považovat za krádež, pokud pachatel bezprostředně po činu použije násilí nebo pohrůžku násilí nebo odcizí věc, kterou má poškozený u sebe. Trestným činem krádeže je také zmocnění se cizí věci v místě, kde probíhá nebo již proběhla evakuace osob.
§ 205 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Rodiče odpovídají za trestné činy svých dětí
Dalším rozšířeným mýtem, je přesvědčení, že rodiče jsou odpovědni za trestné činy svých dětí. Tato informace však také není pravdivá. V případě trestných činů spáchaných dětmi je nezbytné rozlišovat, kdo je podle zákona považován za dítě. Dítětem se v právním smyslu rozumí každá osoba, která nedovršila 18 let věku.
Pokud se dítě dopustí trestného činu, nepřechází trestní odpovědnost na rodiče. Pachatele trestného činu totiž stále dítě a ne rodič. Rodiče jsou však zodpovědní za výchovu dítěte, za kterou nesou v určitých případech trestní odpovědnost. Jedná se například o ohrožení výchovy dítěte dle § 201 odst. 1 trestního zákoníku, které je nejčastěji spojené s tím, že rodič umožní vést dítěti zahálčivý život nebo nemravný život, umožní mu opatřovat prostředky trestnou činností atd. nejlépe si to budeme demonstrovat na příkladech.
Záškoláctví
Prvním příkladem je dítě, které se rozhodne, že se vyhne školní docházce a začne chodit za Základní školu. Rodiče budou o tomto jednání dítěte vědět, ale nevyvinou maximální možné úsilí, aby sjednali nápravu. Rodiče se tak dopustí trestného činu ohrožení výchovy dítěte a hrozí jim za to trestní postih, protože umožnili vést dítěti zahálčivý život.
Dítě se dopustí krádeže
Ve druhém případě se jinak bezproblémové dítě dopustí trestného činu krádež a porušování domovní svobody. Nechá se přesvědčit svými novými kamarády a vnikne otevřeným oknem do rodinného domu, kde odcizí notebook, který byl položený na stole. Za toto jednání je odpovědné dítě. Poté co vyjde věc najevo, bude se policie zabývat tím, zda se rodiče nedopustili trestného činu ohrožení výchovy dítěte. Pokud policie dojde k závěru, že rodič nepochybil při výchově, nedopustí se trestného činu. Jednání dítěte má však pro rodiče důsledky, které spočívají především v dohledu ze strany orgánu sociálně právní ochrany dětí. Další důsledky pro dítě budou plynout z ochranných a trestních opatření.
§ 201 Ohrožování výchovy dítěte
(1) Kdo, byť i z nedbalosti, ohrozí rozumový, citový nebo mravní vývoj dítěte tím, že
a) svádí ho k zahálčivému nebo nemravnému životu,
b) umožní mu vést zahálčivý nebo nemravný život,
c) umožní mu opatřovat pro sebe nebo pro jiného prostředky trestnou činností nebo jiným zavrženíhodným způsobem, nebo
d) závažným způsobem poruší svou povinnost o ně pečovat nebo jinou svou důležitou povinnost vyplývající z rodičovské zodpovědnosti,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
Dítě pod 15 let je beztrestné
Trestní odpovědnost (tedy možnost být za trestný čin odsouzen) vzniká dovršením 15 roku věku. Trestné činy spáchané mladistvým pak označujeme jako provinění. V případě trestného činu spáchaného dítětem mladším 15 let mu nebudou ukládána trestní opatření, ale o ochranná opatření stanovená zákonem o soudnictví ve věcech mládeže. V těchto případech pak věc projednává a rozhoduje o ní civilní soud. Dítě, které je mladší 15 let, tak nemůže být odsouzeno k trestu odnětí svobody. Neznamená to však, že nebude nést za své jednání žádné následky.
Pokud se však pachatel pohybuje ve věku od 15 do 18 let, mohou mu být vedle ochranných opatření uložena také trestní opatření, která upravuje opět zákon o soudnictví ve věcech mládeže. V případě, že se potýkáte s takovou situací, nedoporučujeme jednat sami, neboť tato oblast je komplexní a velice specifická. Doporučujeme Vám tak obrátit se na naše právníky, kteří mají zkušenosti s touto problematikou a celým procesem Vás spolehlivě provedou.
Každý má právo nevypovídat
Dalším rozšířeným mýtem je přesvědčení, že každý má právo na policii nevypovídat. Toto však také není pravda. Pokud jste pozváni na policii, abyste podali vysvětlení jako svědek nebo jako jiná osoba než obviněný, jste povinni vypovídat a nemůžete nic zamlčovat. Odepřít výpověď pak můžete pouze a jenom v případě, že byste si takovou výpovědí způsobili trestní stíhání anebo, že byste trestní stíhání způsobili osobě blízké. Pokud jste obviněni ve věci, máte právo odmítnout vypovídat bez dalšího.
Pokud se tedy rozhodnete nevypovídat a nesplníte výše uvedené, může Vám být uložena pořádková pokuta do 50.000,- Kč, která může být uložena opakovaně. Tato pořádková pokuta má za cíl vynutit Vaše svědectví. Pokud se máte vyjádřit k situaci, která je několik měsíců stará a už si ji nepamatujete, můžete do podání vysvětlení uvést, že si situaci již nevybavujete.
Advokát ex offo je zdarma
Dalším mýtem, kterým se budeme zabývat, je domněnka, že přiřazený advokát ex offo je zdarma. Tato informace taktéž není pravdivá Po odsouzení pachatele mu bude soudem uložena povinnost nést náklady spojené s právním zastoupením advokátem, který mu přidělen ex offo.
Pobyt ve vězení je zdarma
Pobyt ve vězení není zdarma. Opět se tedy jedná o nesprávnou informaci. Osoby ve vězení jsou povinny platit za svůj pobyt. Pokud nemají žádné finanční prostředky, bývá jim doporučeno ve vězení pracovat, aby tak pokryly náklady každého měsíce, které jsou spojené s jejich pobytem. Pokud tuto povinnost neplní, náklady budou po odsouzeném vymáhány.
Zabavení telefonu dítěti rodičem je trestným činem
Tvrzení, že zabavení telefonu dítěti ze strany rodiče je trestným činem krádeže, je také pouhý mýtus. Jedná se o opatření výchovného charakteru, nikoliv tak o trestný čin. Nicméně vždy je vhodné konzultovat tuto situaci s našimi právníky, abyste měli jistotu a případně si nechat sepsat potřebné dokumenty.
Zásadní je také neustále se vzdělávat a sledovat aktuální informace v oblasti trestního práva. Doporučujeme využít služeb našich právníků a pravidelně se informovat v naší specializované členské sekci, kde získáte komplexní a aktuální informace na jednom místě.
Hlavní klíčové slovo: trestní řízení
Meta title: Jaké jsou časté mýty o trestním řízení?
Meta description: Často se setkáváme s mýty týkajícími se trestního řízení, proto je na čase některé z nich vyvrátit.
Slug: caste-myty-trestni-rizeni
Štítky: trestní řízení, mýtus, trestný čin, informace, trestní právo, advokát, právník, právník online, členská sekce
Užitečné odkazy: