18 – Trestné činy proti podnikatelům

Jaké jsou nejčastější trestné činy proti podnikatelům a jak se jim bránit?

Podnikatelé hrají klíčovou roli v ekonomice i v naší společnosti jako takové. Bohužel však není výjimkou, že se podnikatelé v průběhu své podnikatelské činnosti setkají s různými výzvami, které mohou ohrozit jejich podnikání a finanční stabilitu. Mezi tyto výzvy patří také různé trestné činy, které jsou namířeny přímo proti nim. Pro začátek si projdeme jednotlivé trestné činy, se kterými se nejčastěji setkáváme.

Schválnosti

Velice častou kategorií, se kterými se musí podnikatelé potýkat, jsou různé schválnosti, které mohou naplnit skutkovou podstatu trestného činu či přestupku. Příkladem trestného činu může být situace, kdy například konkurent označí své výrobky stejně jako naše nebo je označí klamavě vůči naším zákazníkům, či jinak parazituje na pověsti podnikatele.

Typickým přestupkem může být třeba i to, když nám někdo úmyslně blokuje vjezd do Vaší provozovny, kdy v tomto případě se nejčastěji jedná o přestupek na úseku silničního provozu (pokud se vozidlo nachází na pozemní komunikaci) nebo přestupek schválnost (vozidlo je zaparkováno na soukromém pozemku). Důležité je však zmínit, že ve všech těchto případech má vždy smysl podat trestní oznámení, a to i kdyby bylo později vyhodnoceno jako přestupek.  

Častým případem schválností je také tzv. zlehčování, to jsou případy kdy o Vás jiný podnikatel (kterým je často bývalý zaměstnanec) povídá nepravdivé věci, třeba že pro Vás pracují jen kriminálníci, že jste práci neprovedli správně, nebo že jste dokonce skončili a že on sám má převzít stávající klientelu.

Pachatel tím šíří nepravdivé údaje (ale se může jednat i o pravdivé údaje), které jsou schopny zasáhnout a poškodit Vás a Vaše podnikání, zlehčuje (snižuje) tím Vaše postavení, a tím naplňuje podstatu trestného činu Porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku.

§ 248 Porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže

(1) Kdo poruší jiný právní předpis o nekalé soutěži tím, že se při účasti v hospodářské soutěži dopustí

a) klamavé reklamy,

b) klamavého označování zboží a služeb,

c) vyvolávání nebezpečí záměny,

d) parazitování na pověsti podniku, výrobků či služeb jiného soutěžitele,

e) podplácení,

f) zlehčování,

g) srovnávací reklamy,

h) porušování obchodního tajemství, nebo

i) ohrožování zdraví spotřebitelů a životního prostředí,

a způsobí tím ve větším rozsahu újmu jiným soutěžitelům nebo spotřebitelům nebo opatří tím sobě nebo jinému ve větším rozsahu neoprávněné výhody, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

I kdyby však pachatel o Vás rozšiřoval údaje, které jsou pravdivé, avšak jsou způsobilé Vás jako podnikatele poškodit, i tak se může jednat o trestný čin. Během podnikatelské činnosti se ne vždy všechny zamýšlené obchody povedou, avšak takové skutečnosti nemůžou být důvodem pro to, aby Vás někdo před ostatními zlehčoval.

Zablokování vjezdu do provozovny

Ve naší právní praxi jsme se setkali i s případem, kdy někdo fakticky blokoval vjezd do provozovny našeho klienta tím, že tam zaparkoval nákladní automobil, do provozovny se tak nedostali ani zaměstnanci a zákazníci. Zcela zřejmě jednal pachatel úmyslně, proto jsme na něj podali trestní oznámení a policie kamion odtáhla. Jednání pachatel bylo později vyhodnoceno jako přestupek, ale byla mu za něj uložena vysoká pokuta.

Podvody

Dalším kategorií trestných činů, které ohrožují podnikatele jsou různé podvody. Mluvíme například o situacích, kdy někomu půjčíte peníze, kvůli podvodné zámince (kdy Vám třeba někdo zatajil, že je v exekuci či v insolvenci) a neměl nikdy v úmyslu Vám peníze splatit.

V takovýchto situacích Vám doporučujeme si vždy uchovat písemnou smlouvu o zápůjčce, pokud ji však nemáte a pouze jste poslali peníze na účet, uchovejte si alespoň výpis z účtu. Zápůjčku Vám pak doporučujeme prvně vypovědět a smlouvu či výpis z účtu přiložit jako důkaz k trestnímu oznámení, ve kterém budete nadále specifikovat, že Vám pachatel zatajil, že je například v exekuci či v insolvenci a že nikdy neměl úmysl Vám půjčené peníze splatit.

Obdobně se může jednat o situaci, kdy z Vás někdo po podvodnou záminkou vyláká peníze k investici a následně se ukáže, že peníze nikdy investovány nebyly. I v takovém případě Vám doporučujeme podat trestní oznámení.

Jako příklad podvodu, se kterým jsme se setkali v naší advokátní praxi bylo jednání pachatele, při kterém vystavil falešnou smlouvu za účelem vylákat z našeho klienta (podnikatele) jeho zboží. Na pachatele jsme úspěšně podali trestní oznámení a doložili jsme falešné dokumenty a výpisy z účtu, kdy i v tomto případě bylo toto protiprávní jednání vyhodnoceno jako podvod.

Podvodem je také rozesílání faktur do společností, byť takové společnosti nikdy neobdrželi žádné zboží či produkt, za který by měli fakturu zaplatit.

Nabourání se do softwarového systému podnikatele

Kategorie trestných činů, se kterou se v poslední době mohou podnikatelé potkat jsou útoky na jejich softwarové systémy, a to buď do firemního intranetu nebo jiných systémů či serverů. Toto nabourání může proběhnout jak z venku, tak i zevnitř společnosti.

Nabourání se z venku typicky probíhá tak, že je Vám nainstalován malware, který Vám zašifruje veškerý obsah a následně po Vás žádá výkupné. U útoků zevnitř společnosti to pak probíhá typicky tak, že často zaměstnanec, kvůli své nedbalosti, umožní někomu zasáhnout do Vašeho systému. Zásah zevnitř může být jak úmyslný, tak nedbalostní, přičemž se v naší praxi nejčastěji setkáváme právě s tím nedbalostním. V praxi jsme se setkali s případem, kdy jsme podávali trestní oznámení podle § 230 trestního zákoníku, kvůli tomu, že zaměstnanec dal zálohu, na již zavirovaný server, tudíž učinil data neupotřebitelná.

V obou případech se může jednat o trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací podle § 230 trestního zákoníku.  Pokud se jedná o útok zvenčí společnosti, tak se k tomu se často přidává i trestný čin vydírání, kdy Vám hackeři slíbí, že po převedení určitého obnosu peněz Vám systémy zpřístupní, zde je nutné pamatovat, že stále jednáte s podvodníky, v praxi jsme zažili, že ani po zaplacení nebyl systém odemknut. Doporučujeme Vám tak své informace pravidelně zálohovat a zejména aby Vám Váš IT specialista promazal škodlivý malware.

Když se jako podnikatel setkáte s nějakým trestným činem, doporučujeme Vám obrátit se na naše právníky, se kterými se v rámci právní konzultace můžete o Vašem problému bezpečně poradit.

Příště se podíváme na to, jaké jsou ty nejčastější trestné činy, kterých se dopouštějí právě podnikatelé.

Užitečné odkazy: