×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Co jsou smart kontrakty a jak se dají využít?

  Využití smart kontraktů

  Co jsou smart kontrakty a jak se dají využít?

  Ve spojitosti s kryptoměnami se už nějakou dobu objevuje pojem smart kontrakt. O co jde a jak to s kryptoměnami souvisí?

  Smart kontrakty jsou technicky vzato programy (resp. protokoly) fungující v rámci blockchainu a sloužící k provádění platebních operací zahrnujících kryptoměny.

  Specifika smart kontraktů

  Možná se ptáte, co je na nich tak zvláštního, že stojí za pozornost. Předně jde o princip, na němž pracují – jsou-li naplněny v daném programu (smart kontraktu) předem nadefinované podmínky, program automaticky vykoná v něm nadefinovaný pokyn, např. převede určitý obnos kryptoměny od jednoho držitele k jinému.

  Velice zjednodušeně si lze tento proces představit jako nápojový automat. Vhodíte-li do něj stanovený obnos v mincích a vyberete-li některou z jeho položek, pro automat je to pokyn k tomu vydat vám požadovaný nápoj. Bez tohoto postupu ve správném pořadí jednotlivých úkonů svůj nápoj z automatu zkrátka nedostanete.

  S tím souvisí další specifikum smart kontraktů – jsou automatizované. Nemusíte se o nic starat, kontrakt je naprogramovaný tak, aby se o sebe postaral sám. Je však dobré si uvědomit, že jakmile je jednou vytvořen a nahrán na blockchain, nelze do něj v zásadě zasahovat, měnit ho ani zrušit. Žije si svým vlastním životem a čeká, až budou naplněny v něm uvedené podmínky, aby mohl dokončit, pro co byl původně vytvořen.

  Smart kontrakty jsou zvláštní též tím, že jsou psány jazykem zdrojového kódu. Běžné smlouvy mohou mít různé výklady, a to i v rámci téhož jazyka, smart kontrakty však ne. Zdrojový kód musí být přečten vždy stejně, což je jednou z výhod těchto kontraktů.

  Nevylučuje to však možnost, že strany kontraktu z neznalosti udělají ve zdrojovém kódu chybu. V takovém případě sice mohou tvrdit, že jimi chtěný význam kontraktu měl být zcela jiný, nicméně na změnu už bude pozdě a kontrakt bude vykonatelný v podobě, v jaké ho strany nahrály na blockchain.

  Pro složitější kontrakty tak bude třeba využít služeb profesionálního programátora, s těmi jednoduššími si pravděpodobně dokážete poradit i Vy, a to třeba prostřednictvím kryptopeněženky.

  Jak se dají využít v praxi?

  Na úplné naplnění svého potenciálu smart kontrakty teprve čekají. Dřív nebo později se k jejich povaze budou nejspíš nuceny vyjádřit i naše soudy, potažmo možná i zákonodárce.

  V současné době lze smart kontrakty využít např. jako určité věno dětem, když v něm nastavíte, že určitý obnos kryptoměny bude uvolněn za určitý časový úsek (třeba za 18 let). Další možností je ICO neboli vydání vlastní kryptoměny či crowdfunding neboli získávání peněz na určitý projekt formou jakési sbírky.

  A v neposlední řadě je též možné, aby smart kontrakty tvořily pouze část smluvního vztahu mezi danými stranami, o níž se tyto strany dohodnou, že ji chtějí vykonat automatizovaně, a u níž to vzhledem k povaze smart kontraktu bude technicky a právně možné.

  Kryptoměny, smart kontrakty a podnikání

  Klienti se na nás často obrací s žádostí o pomoc při realizaci jejich podnikatelského nápadu spojeného s kryptoměnami. Máme zkušenosti s právními aspekty podnikání na trhu kryptoměn. Víme, jak nastavit smluvní dokumentaci, kde odměnou jsou kryptoměny. Tak, aby vše fungovalo, odpovídalo Vašim potřebám, bylo právně v pořádku a abyste byli kryti.

  Vždy jsme rádi, když můžeme sledovat, jak klienti s naší pomocí svůj podnikatelský cíl mohou realizovat a dál rozvíjet. Chcete-li ve svém podnikání začít využívat kryptoměny či přímo začít podnikat na trhu kryptoměn, rádi Vám k tomu poskytneme naše odborné služby.

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Barbora Janáčková, právní praktikant

  #smartkontrakt #kryptomeny #blockchain #kryptopenezenka #smlouvy #kontrakt #trhkryptomen