×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Co je to advokátní úschova?

  Úschova peněz a listin u advokáta

  Co je to advokátní úschova?

  Jednoduše, jedná se o nástroj pro ochranu peněz klienta. Nejčastěji se využívá pro uložení větších částek např. při koupi nemovitosti, kromě toho je však také možné uschovat i listiny. Kupříkladu při již zmíněné koupi nemovitosti může jít o stejnopis kupní smlouvy či předvyplněný návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí apod.

  Princip advokátní úschovy spočívá v tom, že peníze či listiny jsou ponechány na místě, které je neutrální jak pro kupujícího, tak i pro prodávajícího. A tímto neutrálním místem je právě úschova u advokáta.

  Peníze vložené do úschovy u advokáta jsou vedeny na zvláštním účtu a jsou označeny jako advokátní úschova. Každá úschova musí být vedena na samostatném účtu a je oddělena od majetku advokáta.

  Ke vzniku advokátní úschovy je vždy třeba řádně uzavřené smlouvy a advokát je pak povinen nakládat s prostředky v úschově pouze v souladu s jejími ustanoveními.

  Advokátní úschova v praxi

  V běžném životě se s advokátní úschovou setkáme nejčastěji při prodeji nemovitých věcí. Zde totiž dochází k prodlevě mezi uzavřením kupní smlouvy a vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí, jelikož se typicky čeká na zaplacení kupní ceny nemovitosti či její části, popř. na splnění dalších podmínek.

  Kupující tedy složí prostředky do advokátní úschovy, aby po dobu mezi podpisem kupní smlouvy a vkladem vlastnického práva do katastru měl prodávající jistotu, že mu bude zaplaceno. Kupující díky advokátní úschově má zase jistotu v tom, že když z nějakého důvodu ke vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí nedojde, bude mu složená kupní cena vrácena.

  Kontaktujte nás, my Vám pomůžeme

  Plánujete kupovat nebo prodávat nemovitost? Nechcete přijít o své peníze a naopak chcete mít jistotu, že celý obchod dopadne dobře? Nebo potřebujete uschovat peníze či listiny z jiného důvodu?

  Ať tak, či tak, neváhejte nás kontaktovat! S nemovitostmi i advokátní úschovou máme mnohaleté zkušenosti. Vaše peníze i listiny Vám uschováme a nadto Vám rádi pomůžeme sepsat správně dokumentaci a obstarat všechny navazující kroky Vaší zamýšlené transakce tak, abyste měli jistotu, že Vaše peníze i listiny budou chráněny.

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Michaela Bílá, právní praktikant

  #nemovitosti #smlouvy #advokat #advokatniuschova #pravo #prodej #pomoc #koupe #uschova #sprava #ochrana #prodejce #kupujici #katastr #katastrnemovitosti