×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Má smysl podat trestní oznámení?

    Má smysl podávat trestní oznámení?

    Má smysl podat trestní oznámení?

    Ano, trestní oznámení má smysl podat, a to bez ohledu na to, zda se jedná o známého nebo neznámého pachatele či zda jste ve věci poškozený nebo oznamovatel. Nejdříve je však zapotřebí si uvědomit, že pokud do řešení problému neinvestujete, nemůžete očekávat, že se něco stane.

    Prověřování a vyšetřování trestných činů náleží policejnímu orgánu, který v rámci trestního řízení může využít celou řadu nástrojů a oprávnění, kterými běžný člověk nedisponuje. Policie může vyslýchat, odposlouchávat, sledovat finanční toky na bankovním účtu, polohu telefonu, provádět domovní prohlídky a spoustu dalších úkonů, ke kterým je oprávněna ze zákona.

    Policie má však omezené prostředky, jak se o spáchaném trestném činu může dozvědět. Nelze tedy očekávat, že se bude zabývat jednáním, na které není ze strany oznamovatele nebo poškozeného upozorněna. V rámci trestního oznámení je vždy vhodné policii co nejvíce práci usnadnit a společně s trestním oznámením předložit všechny dostupné důkazy a nasměrovat policii ke konkrétní osobě pachatele. Poškozený je totiž osobou, která ví o spáchaném trestném činu nejvíce, na rozdíl od policisty, který se s událostí seznamuje poprvé. Pokud podáváte trestní oznámení, sestavte si časovou osu a snažte se situaci popsat tak, aby působila jako příběh, ve kterém se lze snadno orientovat.

    Podání trestního oznámení má smysl

    Slyšeli jste o mnoha případech různých podvodů, krádeží a domníváte se, že podání trestního oznámení nemá smysl, protože policie nikoho nenajde?

    Je zřejmé, že ne vždy se policii podaří případ úspěšně vyřešit. Pokud stopy směřují do zemí, které s Českou republikou v rámci trestního řízení nespolupracují, je šance na vypátrání pachatele opravdu malá. Ne všichni pachatelé však páchají trestnou činnost na území České republiky ze zahraničí.

    Obecně platí, že čím více určitou činnost děláte, tím se stáváte méně ostražití a postupně se začnete dopouštět chyb. Podobně je to i s pachateli. Dříve či později udělají chybu a pokud si této chyby policie všimne, může to vést k odhalení pachatele. Po odhalení pachatele do sebe začnou zapadat jednotlivé články řetězce a zpětně tak může dojít k objasnění trestných činů, které byly v minulosti již odloženy. Pokud policie trestný čin odloží, protože se jí nepodařilo najít pachatele, neznamená to, že věc byla definitivně ukončena. Byť se touto věcí policie dále aktivně nezabývá, nezbavuje jí to povinnosti pokračovat v trestním řízení, pokud na povrch vyvstanou nové důkazy. Tyto důkazy pak mohou pachatele následně spojit se sérií trestných činů. Pokud však poškozený nic neoznámí, není případ, který by mohl být s pachatelem zpětně spojen.

    Náhrada škody v trestním řízení

    Přečtěte si další část návodu v členské sekci, kde naleznete vzorová trestní oznámení, videa a mnoho dalších informací.

    Příště se podáváme na vzorová trestní oznámení a na opravné prostředky, kterými se můžete bránit, pokud se Vám nepozdává jednání policejního orgánu.