×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    DOPRAVNÍ NEHODA S CHLADNOU HLAVOU

    Jak postupovat při dopravní nehodě?

    DOPRAVNÍ NEHODA S CHLADNOU HLAVOU

    Je to jen chvilka a může se stát dopravní nehoda. Může jít o bouchnutí auta na parkovišti nebo také o vážnější nehodu na dálnici či silnici

    Jak postupovat v takové situaci? Znáte svá práva a povinnosti?

    Jak TEDY postupovat při dopravní nehodě?

    Každá dopravní nehoda je jiná a každá se stane v jiné situaci. Nejdůležitější je vždy zjistit zdravotní stav účastníků a zajistit bezpečnost místa nehody, a zároveň svou vlastní. Nepřivolání záchranné služby a neposkytnutí první pomoci může být považováno za trestný čin, rozhodně tedy nedoporučujeme od nehody ujíždět.

    Pokud nejste zraněni ani nikdo kolem nás, je na čase upozornit ostatní účastníky dopravního provozu, že došlo k dopravní nehodě. Doporučujeme zapnou výstražná světla, obléknout si reflexní vesty a umístit výstražný trojúhelník. Komplexní seznam povinností se dozvíte zejména v zákoně o silničním provozu.

    KDY JE TŘEBA HLÁSIT DOPRAVNÍ NEHODU POLICII?

    Ne vždy je přivolání Policie obligatorní (povinnou) povinností. Povinnost zavolat Policii nastává ve chvíli, kdy

    1. dojde ke zranění nebo úmrtí osob,
    2. dojde k hmotné škodě převyšující na některém z vozidel částku 100 000 Kč (odhadem),
    3. dojde ke hmotné škodě nižší než 100 000 Kč, ale nedohodnete se s dalším účastníkem nehody na zavinění a není možné vyplnit shodně formulář o dopravní nehodě,
    4. hmotná škoda byla způsobena na majetku třetí osoby (např. veřejné osvětlení, cizí zaparkované auto, svodidla, silnice, něčí plot, dům apod.), ale i v případě nehody se služebním automobilem.

    Dále jsou zde situace, kdy Vám z naší dlouholeté praxe doporučujeme zavolat Policii, jedná se o situace, kdy: 

    • Druhý účastník nehody je cizinec či vozidlo má cizí SPZ,
    • je na vás vyvíjen nátlak, abyste přiznali svoji vinu na nehodě,
    • jste účastníkem dopravní nehody v zahraničí.

    Ujetí od autonehody

    Ujetí od autonehody je jeden z nejzávažnějších přestupků lze za něj v rámci bodového systému přičíst až 7 bodů. Na místě je možné udělit pokutu do až výše 5 000 Kč. K tomu je také možné udělit i zákaz činnosti.

    Pokud z místa zmizíte a poškozený skutečnost oznámí, bude se řešit porušení zákona ve smyslu „neohlášení dopravní nehody“ nebo „ujetí od dopravní nehody”. Současně se také můžete dopustit trestného činu.

    Pokud naopak Vám někdo způsobil nehodu a ujel od ní či Vás srazil a ujel, obraťte se na nás, dokážeme Vám pomoci. Budeme věc řešit jak s policií a pomůžeme ve vyšetření nehody zastoupením v trestním řízení a získáme pro Vás plnění z garančního fondu.

    SEPIŠTE ZÁZNAM O NEHODĚ

    Pokud se s protistranou nehody dohodnete je důležité napsat na místě záznam o nehodě. 

    Existuje dokument s názvem „Evropský záznam o dopravní nehodě“. Nemáme-li tento dokument ve vozidle lze využít i volného listu papíru. 

    Je důležité uvést především: jméno a příjmení účastníků, bydliště, druh a registrační značku vozidla, pojišťovnu a případně i číslo pojistné smlouvy. Také je třeba co nejlépe popsat průběh nehody a zajistit co nejlepší fotodokumentaci.

    Informujte pojišťovnu o nehodě

    Autonehodu lze oznámit pojišťovně i telefonicky. Vyplněný záznam o dopravní nehodě lze na pojišťovnu doručit elektronicky či osobně.

    SVĚŘTE SE ODBORNÍKŮM

    I když tuto situaci lze v prvních fázích vyřešit bez odborné pomoci, může se tím značně protáhnout. Komunikace s pojišťovnami není vždy jednoduchá, vyžaduje hodně papírování a energie. Vždy je lepší mít za zády někoho, kdo Vás ujistí o Vašich právech a povinnostech. Neváhejte se na nás obrátit, poskytneme Vám tipy a triky, jak co nejrychleji a bez zbytečných starostí získat své právo na odškodnění po dopravní nehodě nebo v případě, že jste viníkem dopravní nehody, budeme Vám stát za zády a pomůžeme V8m celou situaci zvládnout vyřešit.

    Pojišťovna zamítla plnění z povinného ručení či od smlouvy odstoupila

    V případě, že pojišťovna odmítla či zamítla plnění z povinného ručení (např. že druhý účastník neměl sjednané povinné ručení) či od smlouvy pojišťovna odstoupila, umíme situaci řešit s garančním fondem a s touto situací máme již mnoho zkušeností.

    Rádi také pomůžeme, když Vám pojišťovna odmítne vyplatit plnou kompenzaci za nehodu s různými výmluvami, zastoupíme Vás i ve sporu s pojišťovnou.

    Ke každému případu přistupujeme individuálně a víme, že žádné dva případy nejsou stejné, proto je třeba celý případ připravit přesně na míru.

    Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme hájit Vaše práva!

    Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Michaela Bílá, právní praktikant

    #advokat #nehoda #pravo #trestnycin #pomoc #oznameni #auto #obrana #ochrana #pravoonline #pomoconline #advokatonline #dukaz  #trestnycin #autonehoda  #pojistovna