DAŇOVÉ PORADENSTVÍ

Daňová kontrola je problém – my vám ho pomůžeme vyřešit

Kdy se jako OSVČ pustit do vedení účetnictví a kdy se naopak vyplatí daňová evidence?

Každý podnikatel se bojí toho, že to jednou přijde. Nehledě na to, zda má či nemá proč. Cílem daňové kontroly je zejména zjistit správné stanovení základu daně, tedy zda vám byla správně vyměřena daň. Z logiky věci tak může k daňové kontrole dojít během doby, kdy je správci daně umožněno daň eventuálně doměřit. (i když samozřejmě existují výjimky).

Jak se vyhnout daňové kontrole?

V zásadě nijak, nelze dát všeobecný návod na to, jak zůstat očím finančních úředníků navždy skrytí. Existuje ale několik „drobností“, které jsou pro finanční úřad jako rudý hadr pro býka. Příkladem mohou být zcela zjevné a hrubé chyby. Chyby v daňovém přiznání, anebo virtuální sídlo na adrese, kterou sdílíte s mnoha (často stovkami) dalších „podnikatelů“.

Obecně by se dalo říct, že umístíte-li své sídlo do menšího města, pravděpodobnost kontroly bude vyšší. Nelze to ovšem takto stanovit paušálně. To, že se registrujete například v Praze, vám neproniknutelný štít před finančním úřadem nezajistí.

Taktéž je možné, že se stanete namátkovým terčem plošných kontrol. Koneckonců, nebyli byste první ani poslední. Finanční správa si tento druh kontrol dopředu naplánuje podle určitého klíče, který vy sami jen horko těžko ovlivníte.

Vytáhnete-li si černého Petra, podržíme vás!

Finanční kontrola může být buď standardní, anebo velice nepříjemná. Vše závisí na tom, jak budete postupovat při jejím zahájení. Taky závisí na tom, jak se postavíte ke kontrolním zjištěním, nebudou-li například úplně podle vašich představ.

První, co bychom vám na takovém místě doporučili, je vyhledat pomoc odborníka. Odborníka který má zkušenosti s daňovou kontrolou jako takovou, s jednáním s finančním úřadem a také s právními aspekty takové kontroly. Pokud se totiž stane, že se závěry kontrolora nesouhlasíte, bude potřeba se proti němu bránit nejenom argumenty účetními, ale také právně.

Vhodné je dále nechat za sebe s finanční správou jednat někoho třetího, například daňového poradce či advokáta. A v neposlední řadě je také vhodné si již na začátku ujasnit, zda je vaším cílem kontrolu jen přežít (ať už s jakýmkoli výsledkem), či zda se chcete za vaši pravdu bít až do posledního dechu (tedy do konečného rozhodnutí ve správním soudnictví).

U nás dostanete zastání daňové i právní!

Díky tomu, že u nás máte právní i daňové a účetní služby pod jednou střechou, nemusíte pro všestrannou pomoc s daňovou kontrolou chodit daleko. Náš tým tvoří zkušení daňoví poradci a advokáti, kteří s finanční správou mají bohaté zkušenosti. Jsme vám schopní poradit, jak se při kontrole chovat, co dělat a co naopak nedělat, jaké množství a druhy podkladů je vhodné vydat a naopak nevydat a další rady, které jako kontrolovaná osoba zaručeně oceníte. Kontaktujte nás – rádi vám pomůžeme.
    Připravili jsme si pro Vás dárek

    Návod na vymáhání pohledávek

    Jako bonus Vám budeme pravidelně zasílat právní novinky

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit. Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE