×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Stali jste se obětí investičního podvodu?

    Jak rozpoznám investiční podvod?

    Stali jste se obětí investičního podvodu?

    S touhou občanů po zvýšení svých úspor se stává stále více lidí cílem investičních podvodů. Nedávno nás oslovil muž, jehož příbuzný padl do pasti investičního podvodu, když se rozhodl investovat do akcií a komodit. Bohužel však stal se obětí investičního podvodu. Podvod byl bohužel tak sofistikovaný, že sama oběť nevěděla, že byla podvedena. Na požádání klienta jsme provedli analýzu, při které jsme došli k závěru, že se opravdu jednalo o podvod, ačkoliv to nebylo na první pohled vůbec rozpoznatelné. Následně jsme podali trestní oznámení na příslušné státní zastupitelství a podvod byl řešen v rámci trestního řízení.

    Rozhodli jsme se o své zkušenosti s tímto, dle našeho názoru častým, investičním podvodem podělit, abyste věděli, jak podvodníci postupují, a své peníze tak následně zvládli ochránili.

    Investování není podvod

    Reálný nákup akcií, komodit nebo ETF nese svá rizika. Cena na burze se pohybuje dle trhu a investor se vystavuje mnoha rizikům. Pokud danou akcii investor nakoupí tak, jak má, je vše v pořádku. Nejčastější problém investičních podvodů je ale ten, že podvedený reálně neinvestuje. Místo toho pouze odevzdává své peníze podvodníkovi, který dotyčného přesvědčí, že provedl reálnou investici.

    Podvodný investiční specialita

    Telefonní hovor

    První kontakt s obětí přichází většinou prostřednictvím telefonního hovoru. Reálné telefonní číslo je zpravidla skryté nebo vydává se za telefonní číslo jiné např. bankovní instituce. Jak taková telefonní čísla fungují, jsme již vysvětlovali v minulém článku. Setkali jsme se s případy, kdy ale bylo uvedeno například i telefonní číslo jiného státu.

    Při prvním hovoru se podvodník snaží ukázat svoji investiční odbornost a používá odborné termíny jako je např. arbitráž. Důvěru se snaží získat kombinací faktů, které se dají ověřit na internetu, a lží. Investici zpravidla prezentuje jako jistotu s velkým ziskem, která se už nebude opakovat. Následně se svoji oběť snaží přesunout na šifrovanou komunikační aplikaci např. WhatsApp či Viber.

    Falešná investiční aplikace

    Poté, co je s obětí zahájena komunikace přes šifrovanou komunikační platformu, dochází k prezentaci neexistující investiční firmy. Jméno této firmy je často pouze mírně upraveno od reálné investiční firmy nebo banky, čehož si oběť většinou nestačí ani všimnout. Při prvotním zadání firmy do vyhledávače se dotyčnému zobrazí reálná firma, která nemá s podvodem nic společného. Podvodníci často sami posílají odkazy na tyto, mnohdy i zahraniční, firmy, aby zvýšili důvěryhodnost, přičemž spoléhají na to, že si nikdo drobné změny v názvu společnosti nevšimne. Často na webové stránce naleznete falešné recenze, grafy podkladových aktiv, jako je zlato, akcie či kryptoměny.

    Webové stránky po vás budou požadovat registraci, v rámci které bude nutné odeslat ofocené či nascanované doklady a vyplnit i veškeré osobní údaje. Ty následně přímo putují podvodníkovi, který je může dále zneužít. Nebude se tak ale většinou dít okamžitě, protože podvodníci mají připravený ještě jeden další chyták.

    Vysoká investiční návratnost

    Po provedení registrace je totiž oběť často vyzvána k nabití kreditu do aplikace, které má učinit prostřednictvím Bitcoinmatu či převodu na zahraniční účet. Problém je ale v tom, že některé opravdu reálné investiční platformy tento způsob platby (převod kryptoměny a zahraniční platby) preferují. Oběť se přihlásí do podvodné aplikace, která funguje prakticky stejně jako reálné investiční aplikace. Při investování vám bude k dispozici tzv. finanční specialista, investiční poradce, finanční analytik nebo jiná osoba s obdobným honosným názvem. Tento „specialista“ vás seznámí s aplikací a následně vás povede při investicích. Zavolá vám a řekne, na co konkrétně máte kliknout. Jeho rady jsou tak skvělé, že znásobíte svůj vklad mnohonásobně a jste úspěšnější než legendární investor Warren Buffett. Má to však háček, vše je podvodné a vy nevyděláte zhola nic. Aplikace je však tak důvěryhodně nastavená, že upravuje cenu podkladového aktiva tak, abyste měli pocit, že vyděláváte. Tato cena se však od reálné ceny diametrálně liší a je pro každého podvedeného vytvořena individuálně.

    Propojení účtu s bankou

    Poté co jste se stali úspěšným investorem na podvodné aplikaci, kontaktuje vás investiční specialista. Tento člověk může být takřka kdokoliv. Dokonce jsme se setkali s případem, kdy se mělo jednat o guvernéra zahraniční národní banky, který podvedenému sdělil, že je třeba využít jeho talent a láká ho vložit velké množství peněz do podvodné aplikace. Pokud dotyčný peníze nemá, slibuje zařízení úvěru. Vše má ovšem jediný cíl, a to zadat přístupové údaje do vašeho bankovního účtu do investiční aplikace. V praxi to pak znamená jednoduché předání přístupových údajů do internetového bankovnictví přímo podvodníkovi, který se následně na váš účet obohatí.

    Většího tlaku je vyvinuto tak, že investiční specialista uvede, že pokud nebude účet propojen s bankou, nebudete si moct vydělané peníze na svůj bankovní účet převést. Pokud jste souhlasili s „úvěrem“, stává se, že v aplikaci naskakují vysoké penále, kdy tímto vás podvodník tlačí do další platby. Pokud podvod odhalíte včas, přijdete pouze o vložení peníze do aplikace. Pokud propojíte svůj bankovní účet s bankou, přijdete o veškeré peníze na účtu a možná si s vaší asistencí vezme podvodník i bankovní úvěr na vaše jméno.     

         

    Jak vybrat reálnou investiční aplikaci

    Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu univerzální radu, bude to tato: Nikdy nevěřte nikomu, kdo vás kontaktuje po telefonu s jakoukoliv možností investovat. Pokud se rozhodnete investovat, věnujte dostatečný čas studii dané problematiky, čtěte knihy a články na internetu, choďte na přednášky, konference, sledujte videa na YouTube. Dělejte rozumná rozhodnutí a nikdy se nenechte do ničeho dotlačit. Investiční aplikaci si ověřte, hledejte recenze po své ose a dobře si čtěte názvy společností.

    Zaměřte se na následující otázky, na které si budete chtít odpovědět

    • – Jedná se o reálnou firmu?
    • – Mám velký problém aplikaci najít? Proč tomu tak je?
    • – Proč mě ten člověk, kterého neznám, nutí do toho, abych si založil/a účet u společnosti, kterou nemůžu snadno dohledat?
    • – Mám povinnost se s tímto člověkem vůbec bavit?

    Odpověď na poslední otázku je jednoduchá, nemáte. Žádný morální závazek k takovému člověku nemáte. Raději se obraťte s investicemi přímo na vaši banku nebo pro vás opravdu důvěryhodnou osobu.       

    Pokud jste se ale stali obětí investičního podvodu nebo máte příbuzného, který již přišel o peníze, kontaktujte nás. Sepíšeme trestní oznámení, které zašleme na příslušné státní zastupitelství a poradíme vám, jak jednat, abyste minimalizovali další škody a co nejvíce zvýšili pravděpodobnost odhalení podvodníka.  

    Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Nikola Vacek, právní praktikantka

    #investice #podvody #podvodneinvestice #nenechsenachytat #trestnioznameni #investicnispolecnosti #warrenbuffet #advokat #modernipravnik #pravnik