×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Podvodný lékař na misi v Iráku

    Jak si získávají podvodníci důvěru a na co si dát pozor, abyste podvodnému jednání nenaletěli i vy?

    Podvodný lékař na misi v Iráku

    V naší advokátní kanceláři se stále častěji setkáváme s případy podvodů, ve kterých se podvodníci vydávají za lékaře ze zahraničí. Rozhodli jsme se podělit o naše zkušenosti a odhalit metody podvodníků, kteří se vydávají za falešné lékaře, vojáky, migranty či pracovníky ropných plošin ze států typu Irák a podobně. Tento typ podvodu obvykle následuje několik fází, na které se nyní podíváme.

    Kontaktování oběti

    Podvodník naváže kontakt s poškozenou standardně prostřednictvím sociálních sítí. V mnoha případech naštěstí není falešný profil na sociální síti dostatečně propracovaný, tudíž nějaké pochyby mohou člověka „trknout“ poměrně brzy. V popisovaném případě chyběli na profilu podvodníka například přátelé, fotky nebo historie příspěvků. Konkrétní profil, se kterým jsme se v rámci jednoho z našich případů setkali, obsahoval pouze úvodní profilovou fotku, což lze považovat za varovné znamení.

    Podvodníci se v různých konverzacích vydávají většinou za doktory, vojáky, opraváře, migranty či prince ze zahraniční země. Po navázání vztahu s obětí vždy „nahodili udičku“. Problém pak často započíná v momentě, kdy se podvodník zeptá na adresu oběti, protože jí chce například poslat dárek. Nic netušící oběť tuto informaci poskytne, přičemž ani bezprostředně poté nedojde k žádné negativní změně v jejich virtuálním vztahu. Komunikace s podvodníkem pokračuje v romantickém duchu dál.

    Podvodná přepravní společnost

    Následně dochází ke kontaktování oběti ze strany přepravní společnosti, celního úřadu, pojišťovny nebo jiné instituce. Toto kontaktování probíhá nejčastěji prostřednictvím e-mailu, který podvodník získá na sociální síti při komunikaci se svojí obětí buď z informací na profilu sociální sítě nebo přímo od oběti samotné. Podvodná přepravní společnost se často vydává za existující přepravní společnost, přičemž v názvu e-mailu pouze prohodí několik písmen. Pro odhalení podvodu je proto třeba být na internetu co nejvíce ostražitý, nejlépe si ověřovat i e-mailové adresy ve vyhledávání, aby zcela přesně seděly k reálným společnostem. Doporučujeme reálnou přepravní společnost i telefonicky kontaktovat.

    Vytváření tlaku na oběť

    Podvodníci se v oběti snaží vzbudit dojem, že je to právě oběť, která má odpovědnost za tento balíček. Odesílatel (podvodník) se staví při následné komunikaci do role bezmocné oběti, která své celoživotní úspory, důležité listiny atd. svěřila do rukou poškozené. Lépe řečeno poškozená je jedinou osobou, která má nyní vliv na doručení balíčku.

    Podvodná přepravní společnost často zašle fotografii onoho balíčku, ve kterém je velký počet svazků bankovek v řádu milionů USD. Na oběť je nyní vyvíjen tlak z několika úrovní, a to ze strany:

    • podvodníka, který požaduje po oběti uhrazení poplatku přepravní společnosti;
    • podvodné přepravní společnosti, která vyhrožuje odevzdáním balíčku úřadům v případě neuhrazení poplatku;
    • společnosti neboli tzv. etický tlak, který si v sobě oběť vyvolá sama, protože ona jediná má v rukou osud onoho vojáka, doktora atd.;

    A navíc je vše umocňováno iluzí vztahu podvodníka s obětí, který je v daný moment už velmi dlouho intenzivní a minimálně z pohledu oběti hluboký a upřímný.

    Odeslání peněz podvodníkovi

    Poté co se oběť rozhodne odeslat peníze podvodné přepravní společnosti, obdrží děkovný e-mail a celý cyklus se opakuje. Balíček se nyní dostal do další země, kde je třeba uhradit dodateční poštovné, pojištění přepravy, clo, daň atd. Požadované částky se neustále zvyšují a mohou dosahovat stovky tisíc korun.

    Někteří lidé odešlou podvodníkovi veškeré své úspory, jiný si navíc půjčí od příbuzných nebo od banky. V některých případech jsou tyto oběti podvodníkem dotlačeny, aby se samy podílely na praní špinavých peněz neboli legalizaci výnosů z trestné činnosti. To se projevuje například nabídnutí brigády oběti, která spočívá v přijetí platby na bankovní účet, následném vybrání hotovosti a vložení do Bitcoinmatu, čímž se příslušná částka odešle do patřičné krypto peněženky. Za tuto činnost získá oběť další peníze, které může zaslat podvodníkovi na uhrazení již finálního poplatku. Tímto se však z oběti podvodu stává současně i pachatel trestné činnosti. Zaslané peníze na bankovní účet totiž pocházejí z dalšího podvodu a bankovní stopa vede k oběti jako pachateli.

    Různé alternativy podvodu

    Pachatel se nemusí vydávat pouze za lékaře a posílat balíček. Mezi časté scénáře dle našich zkušeností patří.

    Podvodník se vydává za pracovníka ropné plošiny, kterého zaměstnavatel vězní na plošině, dokud ji neopraví. Bohužel však nemá peníze, aby mohl koupit náhradní díly, a tudíž je na plošině uvězněn.

    Podvodník se vydává za generála z USA, který je zraněn na misi a potřebuje peníze na svoji operaci, v opačném případě zemře.

    Hledejte nelogičnost

    Podvodníci ale často cílí na emoce svých obětí a nemají své vymyšlené příběhy domyšlené. Mezi časté nelogičnosti patří například:

    • Podvodník se vydává za cizince, pochází z USA, který je na misi v Iráku, mluví však plynule česky.
    • Generál z USA na misi bude jistě operován zdarma vojenskými lékaři. Navíc má velký příjem, který se nedá s průměrnou mzdou v České republice vůbec srovnat.
    •   
    • Ropné společnosti nepřijímají platbu pouze v bitcoinech.
    • Podvodník žádá extrémně vysoké poplatky, které převyšují reálnou cenu služby. Pojištění balíčku nestojí 80 000 Kč. Přeprava balíčku 30×30 cm o váze 3 Kg z Iráku do České republiky také nebude stát 60 000 Kč. Finální poplatek za předání balíčku do dalšího státu za 250 000 Kč je taktéž nereálný a policie od vás nebude požadovat poplatek 400 000 Kč za to, že vás nebude trestně stíhat za obsah balíčku. 

    Pokud jste se stali obětí tohoto podvodu, kontaktujte nás. Pomůžeme vám podat trestní oznámení a zašleme jej za vás na příslušné státní zastupitelství. Současně celou situaci vyhodnotíme, abyste se podáním trestního oznámení sami nedostali do problémů.

    Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Nikola Vacek, právní praktikantka

    #podvodnyvojak #podvodnyprinc #lekarziraku #podvody #podvodnejednani #nenechsenachytat #trestnioznameni #podvodnylekar #advokat #modernipravnik #pravnik