×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading
  Jak postupovat při založení živnosti?

  Jak založit živnost?

  Začínáte s podnikáním a nevíte jak? Pomocí našeho článku můžete zjistit, jaké tři základní kroky musíte splnit, abyste získali svoji živnost a úspěšně se stali OSVČ.

   

  Druh a obor živnosti

  Prvním krokem bude vždy zvolení živnosti, kterou chcete provozovat. To se následně musí správně naformulovat podle znění zákona. Tím mám na mysli, že si musíte správně zvolit, do které kategorie vaše podnikání spadá. V ČR máme dva hlavní druhy živností: koncesované a ohlašovací, ty se poté dále dělí na volné, řemeslné a vázané.

   

  Splnění zákonných podmínek

  Obecně stanovuje zákon dvě základní podmínky. V první řadě jde o plnou svéprávnost, kterou prokážete občanským průkazem nebo potvrzením soudu k samostatnému provozování podnikatelské činnosti před 18. rokem věku. Druhou podmínkou je bezúhonnost, kterou si živnostenský úřad ověří sám z rejstříku.

  U volných živností, jako např. provozování e-shopu, nic dalšího dokládat nemusíte. U živností řemeslných, jako je řeznictví nebo pivovarnictví, a vázaných, jako je masérství nebo provozování autoškoly, jde zpravidla o potvrzení určité odborné způsobilosti (dokončení studia). Specifické podmínky pak mají koncesované živnosti, kde je nutné získat koncesi (speciální povolení k provozování živnosti).

   

  Podání formuláře na živnostenském úřadě

  Finálním krokem je podání registračního formuláře na živnostenském úřadě. Ten obsahuje vaše osobní údaje, vybrané obory živnosti a také sídlo. Pokud se nebude shodovat s vaším bydlištěm, tak bude navíc potřeba doložení, že majitel nemovitosti s umístěním souhlasí.

  Na úřadě následně předložíte formulář, zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč, a pokud jste zvolili živnost volnou, tak se ihned v den podání formuláře stáváte OSVČ. V případě, že šlo o živnost koncesovanou, musíte počkat na samotné udělení koncese, což trvá maximálně dva měsíce.

  Potřebujete pomoci se založením vaší živnosti? Neváhejte, a obraťte se na nás již dnes!

   

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, a Ondřej Podliska, právní praktikant

  #zivnost #podnikani #podnikatel #OSVC #zivnostnik