×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Kdy musí OSVČ platit daně?

    Které daně musí odvádět OSVČ?

    Kdy musí OSVČ platit daně?

    Jako osoba samostatně výdělečné činná si musíte dát pozor na odvádění příslušných daní a částek za pojištění. Nezapomínejte, že nemáte zaměstnavatele, který by tuto povinnost řešil za vás. Zjistěte, jaké daně to jsou!

     

    Daň z příjmu

    Jako OSVČ odvádíte především daň z příjmu, a to v zásadě bezvýjimečně. Nicméně i z takového pravidla existují výjimky. První z nich jsou ty OSVČ, které byly přihlášeny k paušální dani a neměly jiné příjmy. Druhou výjimku pak tvoří ti, jejichž příjmy nepřesáhly za minulý rok částku 50 000 Kč a zároveň nevykazují daňovou ztrátu.

    A jak se daň z příjmů počítá?

    Daň z příjmů činí 15 % ze základu daně, tedy z vašich příjmů po odečtení výdajů a odečitatelných položek. Dále z takto vypočtené daně odečítáte daňové slevy (např. sleva na studenta) a jiná zvýhodnění. Základní daňová sazba se uplatní ale pouze do výše čtyřnásobku průměrné roční mzdy, což byla za rok 2023 částka 1 935 552 Kč a nad tuto částku se uplatní zvýšená sazba 23 %. V modelovém případě, kde je počáteční částka výpočtu 3 mil. Kč, tak zvýšenou sazbou zdaníme rozdíl mezi oběma částkami, tedy 1 064 448 Kč.

     

    Zdravotní a sociální pojištění

    Kromě daní si OSVČ odvádí i částky za pojištění. Výpočet představuje složitější problematiku i v závislosti na tom, zda provozuje OSVČ svou činnost jako hlavní nebo jako činnost vedlejší. Proto zde přinášíme pouze základní přehled.

    Zdravotní pojištění hradí každý podnikatel, včetně OSVČ . Výpočet se následně mírně liší. V případě podnikání na hlavní činnost ale platíte povinně měsíční zálohy alespoň v minimální výši, kterou určuje zákon. Tyto měsíční zálohy pro rok 2024 činí částku ve výši 2 968 Kč.

    Pravidla pro sociální pojištění pak upravuje hned několik zákonů a jsou tak o něco složitější. Podstatné je, že důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti platíte povinně. Naopak nemocenské pojištění si OSVČ hradí dobrovolně.

     

    Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme!

    Věříme, že vám výše uvedený přehled pomohl, avšak pokud se i nadále cítíte ztraceni, neváhejte a obraťte se na náš zkušený tým právníků a advokátů, který vám s vašimi problémy rád pomůže.

     

    Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, a Ondřej Podliska, právní praktikant