×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Jaký je rozdíl mezi podnikatelem a OSVČ?

  V čem se odlišuje podnikatel a OSVČ?

  Jaký je rozdíl mezi podnikatelem a OSVČ?

  Každá OSVČ je podnikatelem, ale ne každý podnikatel je OSVČ – matoucí, že? Náš článek vám pomůže se v dané problematice blíže zorientovat, a nezaměňovat tak oba výše zmíněné pojmy.

   

  Podnikatel

  Za podnikatele se považuje ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. Kromě toho řadí náš právní řád pod pojem podnikatel i další tři definice, a to:

  • osoba zapsaná v obchodním rejstříku,
  • osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění,
  • v určitých případech jiná podnikající osoba (pro účely ochrany spotřebitele).

   

  OSVČ

  Osoba samostatně výdělečně činná (zkráceně OSVČ) je osoba, která ukončila povinnou školní docházku, a která vykonává samostatně výdělečnou činnost nebo při samostatné výdělečné činnosti spolupracuje. Samostatnou výdělečnou činností je pak myšleno např. provozování živnosti, podnikání v zemědělství, umělecká činnost aj. Lze tedy shrnout, že pokud podnikatel podniká jakožto fyzická osoba, je OSVČ. Zatímco podnikání pomocí obchodních společností z logiky věci pod pojem OSVČ nespadá.

   

  Pokud byste se v dané problematice potýkali s právními problémy, neváhejte se obrátit na náš zkušený tým odborníků. Rádi vám pomůžeme.

   

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, a Ondřej Podliska, právní praktikant

  #OSVC #podnikatel #zivnost #podnikani