Co dělat, když se stanete obětí internetového podvodu?
Internetové podvody se dnes stávají čím dál tím častější metodou podvodníků, jak někoho okrást. Výskyt internetových podvodů v poslední době stále roste a podvody se navíc stávají stále sofistikovanější.
Pokud máte podezření, že jste se stali obětí internetového podvodu, je nutné jednat co nejrychleji. Jedině tak totiž účinně eliminujete vzniklé škody.
V naší advokátní kanceláři s našimi klienty řešíme internetové podvody velice často. Připravili jsme proto pro Vás stručný přehled zásadních kroků, které Vám na základě našich zkušeností doporučujeme v těchto případech podniknout.
Internetové podvody ohlašte co nejdřív
Prvním krokem by vždy mělo být oznámení podvodu Vaší bance. U internetových podvodů mohou rozhodovat minuty a čím dříve budete problém řešit, tím je větší pravděpodobnost, že se Vám podaří podvodu předejít.
Pokud tedy nabydete podezření, že jste se stali obětí internetového podvodu, okamžitě kontaktujte svoji banku. Banka Vám poskytne součinnost a může například zablokovat Vaši kreditní kartu, aby z ní nemohl nikdo dále čerpat Vaše peněžní prostředky.
I pro banky samotné jsou internetové podvody velice aktuálním tématem. V bance proto budou na takovou situaci připravení a dokážou Vám s tímto problémem pomoci velice rychle. Některé banky již například zřídily pro internetové podvody speciální telefonní linku, která se zabývá přímo těmito internetovými podvody.
Trestní oznámení
Poté, co s bankou vyřešíte ochranu Vašich finančních prostředků, je nutné podniknout druhý (a také velice zásadní) krok, který Vám pomůže ukradené peníze získat zpět. Tímto krokem je podání trestního oznámení. Díky trestnímu oznámení se Vašeho případu chopí orgány činné v trestním řízení, tedy zejména policie a státní zastupitelství.
U internetových podvodů je typické, že podvodníci většinou necílí jen na jednu oběť, ale obětí podvodu bývá víc. Včasným oznámením věci tak pomůžete i někomu jinému s podobným problémem a zamezíte tak páchání takových podvodů i do budoucna.
Nečekejte – jednejte ihned
Ani s trestním oznámení se však nevyplatí otálet. Abyste získali své finance zpátky, musí policie pachatele podvodu chytit, což může být v internetovém prostředí složité. Čím dříve podvod oznámíte, tím je větší pravděpodobnost, že policie pachatele odhalí. Mějte také na paměti, že podvodníci mají často přístup k Vašim citlivým údajům. Je tak zapotřebí konat co nejrychleji tak, aby nedošlo k jejich možnému zneužití.
Sežeňte důkazy
Ani pro policii nejsou internetové podvody ničím novým. S tímto druhem kriminality se potkávají policisté čím dál častěji, a tudíž již většinou s odhalováním internetových podvodníků mají zkušenosti.
Pokud budete celou věc řešit s policií, tak jim velmi ulehčíte práci, pokud jim poskytnete k odhalení pachatelů co nejvíce důkazů. Je dobré proto například pořídit snímky obrazovky z komunikace s pachateli a obstarat výpisy z účtu. Čím více důkazního materiálu policii poskytnete, tím větší bude pravděpodobnost odhalení pachatelů.
Pokud budou pachatelé odhaleni a odsouzeni, je již celkem pravděpodobné, že se svých nároků domůžete, ať už soudní, nebo mimosoudní cestou.
Závěr
S internetovými podvody se dnes může setkat každý. Podvodníci čím dál tím častěji využívají velice sofistikované způsoby, jak své oběti podvést. Pokud k takovému podvodu dojde, je v první řadě ze všeho nejdůležitější rychlost, s jakou budete celou věc řešit.
Zpočátku je důležité provést zejména dva základní kroky. Nejprve podvod oznamte své bance, která může rychle a efektivně zamezit finančním ztrátám. Hned poté je potřeba podat trestní oznámení, aby mohlo dojít k vymožení Vašich peněz zpět.
S podáním trestního oznámení i s následným vymáháním peněz Vám můžeme pomoci v naší advokátní kanceláři, kde je pro nás zastupování osob poškozených internetovými podvody již (nutno říct, že bohužel) zcela běžnou agendou.
Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, a Tomáš Kolařík, právní praktikant