×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Kdo může podat trestní oznámení?

  Kdo může podat trestní oznámení?

  Kdo může podat trestní oznámení?

  Pro podání trestního oznámení nemusíte být v dané věci osobou poškozenou. V trestním spise můžete totiž figurovat také pouze v roli oznamovatele. Tedy osoby, která oznamuje podezření ze spáchání trestného činu, aniž by byla jeho obětí. Nezáleží ani na státní příslušnosti, náboženském vyznání a také ani na barvě pleti oznamovatele. Trestní oznámení tak může podat cizinec i občan České republiky. Při podání oznámení je však zapotřebí rozlišovat způsob jeho podání, které může klást oznamovateli jisté překážky.

  Oznámení na policejní služebně

  Při oznámení na policejní služebně byste měli zvážit především Váš zdravotní stav, ve kterém se aktuálně nacházíte. V případě, že trpíte onemocněním, které Vám znemožňuje či komplikuje pohyb, je na místě podat trestní oznámení písemně nebo se telefonicky domluvit na policejní stanici nad alternativami tohoto podání. Příkladem může být sepsání protokolu či jeho doručení k podpisu do místa Vašeho bydliště. Současně mějte na paměti, že pokud se dostavíte na policii k podání trestního oznámení a policie si všimne, že jste výrazněji pod vlivem alkoholu či omamných a psychotropních látek, nejspíše s Vámi odmítne trestní oznámení sepsat do doby, než vystřízlivíte. V tomto případě máme na mysli administrativní sepsání věci. Pokud na policii oznámíte věc, která vyžaduje aktuální zásah, je policie povinna jednat, a to bez ohledu na to, v jakém zdravotním stavu jste policii o dané věci informovali.

  V případě, že se jedná o cizince nebo se nacházíte v zahraničí, je vhodné zvážit, zda se dokážete s policistou domluvit, tedy zda dokážete překonat jazykovou bariéru. Pokud to situace dovolí, požádejte svého kamaráda, delegáta zájezdu nebo jinou osobu, aby Vám při komunikaci s policií pomohla. Je vhodné, aby Vás dotyčná osoba na policii doprovodila. Pokud to však z jakéhokoli důvodu nelze, můžete využít při komunikaci s policií telefonický hovor se svým pomocníkem, a to s hlasitě zapnutým reproduktorem. Pomoci si můžete i překladačem na svém telefonu.

  Písemné trestní oznámení

  Pročtěte si celý článek v naší členské sekci, kde naleznete další část návodu, videa i bonusový obsah, stojí to za to!

  Příště se podíváme na to, zda můžete mít z podání trestního oznámení nějaké problémy.