×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Kam mohu podat trestní oznámení?

    Kam podat trestní oznámení?

    Kam mohu podat trestní oznámení?

    Trestní oznámení lze podat na Policii České republiky nebo na státní zastupitelství. Na městskou policii trestní oznámení nepodávejte, není v její kompetenci trestné činy řešit, a proto Vás odkáže na Policii České republiky. Poté, co se o trestném činu dozvíte, vyhodnoťte aktuální situaci. Jinak budete postupovat v případě, že jste svědky loupežného přepadení, pokud došlo k vykradení Vašeho bytu a jinak v případech, kdy se o spáchání trestného činu dozvíte až několik dní či týdnů poté, co jste se stali jeho obětí.

    Oznámení na tísňovou linku 158  

    Tísňovou linku Policie České republiky (158) kontaktujte v případě, že je na Vás aktuálně pácháno protiprávní jednání nebo jste takému jednání svědky. Nejčastěji se bude jednat o situace, kdy je na Vás někdo agresivní, ohrožuje Vás, poškozuje majetek, zjistíte vloupání do domu nebo jen slyšíte volání o pomoc a neznáte bližší okolnosti celé věci. Právě pro tyto účely byla zřízena tísňová linka.

    V rámci oznámení na tísňovou linku sdělte policistovi svoje osobní údaje a popište vzniklou situaci, zaměřte se na podrobnější popis pachatelů (výška, váha, oblečení, vlasy, vousy, tetování nebo jiné drobnosti, podle kterých lze pachatele jednoznačně identifikovat). Dále věnujte pozornost označení místa, kde se situace odehrává. Místo popište tak, aby jej bylo možné jednoduše najít, ideálně přesnou adresu. Pokud se jedná o rozsáhlou plochu např. velkého parku, popište, v jaké části se situace odehrává. Při komunikaci s policistou na tísňové lince nemusíte mít strach, hovor sami nezavěšujte a nechte se navigovat, policista se na vše potřebné sám zeptá. Nemusíte si lámat hlavu, zda se jedná o trestný čin nebo ne. Toto je ze strany policie posuzováno až na místě. Taktéž se nemusíte bát v případě, že si spletete číslo tísňové linky a místo na hasiče či zdravotní záchrannou službu oznámíte bezvědomí či požár na policii. Složky integrovaného záchranného systému si informace předají, žádný postih Vám za to nehrozí.

    Podání trestního oznámení

    Pokud jste zjistili, že jste se stali obětí trestného činu až několik dní či týdnů po jeho spáchání, tísňovou linku nevolejte.

    Pokud tak učiníte, budete nejspíše informováni, abyste podali trestní oznámení na policii. Zásah hlídek na místě by byl, vzhledem ke stáří a způsobu jednání, zbytečný. Pokud máte podezření, že jste se stali například obětí podvodu nebo pokud před 14 dny došlo k Vašemu fyzickému napadení, bude vhodné věc řešit s rozmyslem pomocí trestního oznámení, které doručíte na policii nebo státní zastupitelství. Toto podání můžete učinit několika způsoby.

    Osobně

    Nejjednodušší možností je podání trestního oznámení na kterékoli policejní služebně. Tento způsob podání má své výhody i nevýhody. Policejní služebny jsou často přetížené a je pravděpodobné, že si na sepsání trestního oznámení budete muset na místě počkat i déle než hodinu. Tato doba závisí na aktuální vytíženosti policistů, počtu oznamovatelů před Vámi i na závažnosti případů, které jsou přednostně řešeny. Následně Vás policista vyslechne a sepíše příslušné dokumenty. A to dle toho, jaké jednání bude ve Vámi popsané situaci spatřovat. Nemusíte mít obavy, pokud sepsaný dokument bude nadepsán jako Úřední záznam o podání vysvětlení místo Protokol o trestním oznámení.

    Při sepisování výslechu se Vás bude policista ptát na okolnosti případu a bude Vám pokládat další otázky, na které nemusíte být připraveni, což může být někdy nepříjemné. V ojedinělých případech může dojít i k pochybení policisty, který s Vámi odmítne věc z různých důvodů sepsat, nepoučí Vás o některém z Vašich práv či věc nesprávně kvalifikuje. V důsledku tohoto může dojít k uložení věci bez dalšího opatření, a to bez vědomí státního zástupce, který nebude k provádění dozoru nad případem přidělen. Pokud to situace umožňuje, doporučujeme trestní oznámení sepsat písemně a místo policii trestní oznámení doručit na státní zastupitelství. 

    Vzorová trestní oznámení a celý článek naleznete v naší členské sekci.

    Příště se společně podíváme na to, kdo může podat trestní oznámení.