Kam mohu podat trestní oznámení
Přemýšlíte-li nad tím, kam podat trestní oznámení, jste tu správně. Trestní oznámení můžete podat na Policii České republiky nebo na státní zastupitelství. Na městskou policii trestní oznámení nepodávejte, není v její kompetenci řešit trestné činy a odkáže vás na Policii České republiky. Poté, co se o trestném činu dozvíte, vyhodnoťte aktuální situaci. Jinak budete postupovat v případě, že jste svědky loupežného přepadení, a jinak v případech, kdy se o spáchání trestného činu dozvíte až několik dní či týdnů poté, co jste se stali jeho obětí.
Oznámení na tísňovou linku 158, 156
Tísňovou linku Policie České republiky (158) nebo městské policie (156) kontaktujte v případě, že je na vás aktuálně páchané nebo jste svědky protiprávního jednání. Nejčastěji půjde o situace, kdy je na vás někdo agresivní, ohrožuje vás, poškozuje majetek, zjistíte vloupání do domu nebo jen slyšíte volání o pomoc a neznáte bližší okolnosti celé věci. Právě pro tyto účely je tísňová linka zřízená.
V rámci oznámení na tísňovou linku sdělte policistovi svoje osobní údaje a popište vzniklou situaci. Zaměřte se na podrobnější popis pachatelů (výška, váha, oblečení, vlasy, vousy, tetování nebo jiné drobnosti, podle kterých můžete pachatele jednoznačně identifikovat). Dále věnujte pozornost označení místa, kde se situace odehrává. Místo popište tak, aby jej bylo možné jednoduše najít, ideálně přesnou adresu. Pokud se jedná o rozsáhlou plochu např. velkého parku, popište, v jaké části se situace odehrává.
Při komunikaci s policistou na tísňové lince nemusíte mít strach. Hovor sami nezavěšujte a nechte se navigovat, policista se na vše potřebné sám zeptá. Nemusíte si lámat hlavu, zda se jedná o trestný čin nebo ne. Toto policie posoudí až na místě. Taktéž se nemusíte bát v případě, že si spletete číslo tísňové linky a místo na hasiče či zdravotní záchrannou službu oznámíte bezvědomí či požár na policii. Složky integrovaného záchranného systému si informace předají, žádný postih vám za to nehrozí.
Podání trestního oznámení
Pokud jste zjistili, že jste se stali obětí trestného činu až několik dní či týdnů po jeho spáchání, tísňovou linku nevolejte. Pokud tak učiníte, nejspíš vás zde informují, abyste podali trestní oznámení na policii. Zásah hlídek na místě by byl vzhledem ke stáří a způsobu jednání často zbytečný.
Pokud máte podezření, že jste se stali například obětí podvodu nebo před 14 dny došlo k fyzickému napadení, bude vhodné věc řešit s rozmyslem pomocí trestního oznámení, které doručíte na policii nebo státní zastupitelství.
Toto podání můžete učinit několika způsoby:
Osobně
Nejjednodušší možností je podání trestního oznámení na kterékoli policejní služebně. Tento způsob podání má své výhody i nevýhody. Policejní služebny jsou často přetížené a je pravděpodobné, že si na sepsání trestního oznámení budete muset na místě počkat i déle než hodinu. Tato doba závisí na aktuální vytíženosti policistů, počtu oznamovatelů před vámi i na závažnosti případů, které jsou řešené přednostně.
Následně vás policista vyslechne a sepíše příslušné dokumenty. A to dle toho, jaké jednání bude ve vámi popsané situaci spatřovat. Nemusíte mít obavy, pokud sepsaný dokument bude nadepsaný jako Úřední záznam o podání vysvětlení místo Protokol o trestním oznámení. Při sepisování se vás bude policista ptát na okolnosti případu. Taky vám bude pokládat další otázky, na které nemusíte být připraveni, což může být někdy nepříjemné.
V ojedinělých případech může dojít i k pochybení policisty, který s vámi odmítne věc z různých důvodů sepsat, nepoučí vás o některém z vašich práv či věc nesprávně kvalifikuje. V důsledku tohoto může dojít k odložení věci bez dalšího opatření, a to bez vědomí státního zástupce, který nebude k provádění dozoru nad případem ani přidělený. Pokud to situace umožňuje, doporučujeme trestní oznámení sepsat písemně a místo policii trestní oznámení doručit na státní zastupitelství.
Dopisem či elektronicky
Sepsání trestního oznámení a jeho doručení na státní zastupitelství je dle našeho názoru nejlepší volbou. Při sepisování oznámení máte možnost si celou věc důkladně promyslet a rozhodnout, jaká práva oznamovatele či poškozeného prvotně uplatníte. Příkladem může být právo oznamovatele na vyrozumění do 1 měsíce od podání oznámení.
Současně máte dostatek času, abyste celou věc zvážili, nashromáždili případné přílohy a následně oznámili. Často se totiž stává, že při podání oznámení na policii zapomenete sdělit vše, co jste zamýšleli.
Sepsané trestní oznámení stačí doručit na policii nebo státní zastupitelství. Nejjednodušší způsob doručení je pomocí datové schránky, která vám umožní stáhnout potvrzení o doručení. Další způsob je prostřednictvím e-mailu či poštovní zásilky. Po doručení si vás policie velmi pravděpodobně přizve na podání vysvětlení. Bude po vás požadovat, abyste celou událost zopakovali. Výslech bude vedený na patřičný protokol. Dále vás policie nechá podepsat patřičná poučení.
Jakou roli hraje státní zastupitelství
Oprávnění prověřovat a vyšetřovat trestné činy náleží policii. Státní zástupce pak je přiděleným dozorujícím orgánem. Dozoruje nad probíhajícím trestním řízením, provádí jeho kontrolu a podává obžalobu v trestním řízení. Současně je oprávněný zrušit případná usnesení policejního orgánu a dávat policii pokyny, jaké úkony má v rámci přípravného řízení doplnit. V případě řízení před soudem je to státní zástupce, který bude stát u soudu proti obviněnému, ne policie. Musí mít právní vzdělání a složit příslušné zkoušky. Jde o nejkompetentnější osobu, které můžete doručit trestní oznámení.
Z naší praxe vyplývá, že státní zástupci poměrně často zasílají trestního oznámení na kriminální policii, není to však podmínkou a záleží především na povaze věci. Další výhodu představuje skutečnost, že je k případu přidělený jako dozor ještě před tím než policie zahájí úkony trestního řízení. Pokud trestní oznámení podáte na příslušné státní zastupitelství, učiníte nejlépe.
Na které státní zastupitelství či policii oznámení zaslat
Místní příslušnost určuje v tomto případě zákon, tedy trestní řád. Trestní oznámení byste měli doručit na příslušné státní zastupitelství nebo policii, a to podle místa spáchání skutku. S místní příslušností si však hlavu lámat nemusíte. Státní zástupce či policie místní a věcnou příslušnost vyhodnocují sami a vaše oznámení případně přepošlou.
Pokud k tomu dojde, musíte být jako oznamovatel o tomto vyrozumění. Toto vyrozumění může probíhat písemně, kdy obdržíte od policie dopis. Další možnost představuje telefonický hovor, kde vám policista tyto informace sdělí a sepíše o tomto hovoru úřední záznam.
Adresy státních zastupitelství naleznete na internetových stránkách verejnazaloba.cz, kde naleznete datové schránky i adresy. Doporučujeme trestní oznámení zasílat na okresní či městské státní zastupitelství.
Místní příslušnost v rámci Policie České republiky zjistíte na internetové stránce policie.gov.cz, kde po zadání adresy zjistíte příslušná oddělení i s kontakty.
Pokud si vás policie pozvala na podání vysvětlení, doporučujeme si vzít k tomuto výslechu našeho právníka. Ten dohlédne na zákonnost postupu ze strany policie, uplatnění vašich práv a v neposlední řadě s vámi celou situaci zkonzultuje.
Autor: Mgr. Barbora Janáčková, právník a advokátní koncipient v advokátní kanceláři ModerniPravnik.cz