×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Jaké problémy hrozí z podání trestního oznámení?

  Můžete mít z podání trestního oznámení problémy?

  Jaké problémy hrozí z podání trestního oznámení?

  Stejně jako u jakékoli jiné lidské činnosti má podání trestního oznámení svá úskalí a mohou z něj plynout potenciální problémy. Pokud uvádíte v trestním oznámením pouze pravdu a žádné skutečnosti si nepřibarvujete, nemáte se čeho bát. Do problémů se však můžete dostat v případě, že se při podání trestního oznámení dopustíte:

  • křivého obvinění,
  • pomluvy,
  • sami se udáte z trestného činu.

  Podání trestního oznámení nebo přivolání policie si nejprve pečlivě promyslete a zvažte, zda tímto podáním neohrozíte sebe nebo Vašeho blízkého.

  Nyní si jednotlivé záležitosti rozebereme a doporučíme Vám, jak podání trestního oznámení formulovat tak, abyste se vyhnuli potenciálním problémům. 

  Křivé obvinění

  Jedná se o situaci, kdy někoho úmyslně lživě obviníte ze spáchání trestného činu nebo se toto obvinění neprokáže. Při tvorbě trestního oznámení se vyhýbejte domněnkám a situaci si nepřikrášlujte. Doporučujeme zvolit formulaci, při které se vyhnete obviňování konkrétní osoby. Můžete však na tuto osobu jiným způsobem upozornit. Uveďme si několik příkladů.

  Pročtěte si další část článku v naší členské sekci, kde naleznete vzorová trestní oznámení a další informace o trestním řízení.

  Pokud Váháte, jestli podat trestní oznámení, sesumírujte všechny dostupné důkazy a požádejte nás o konzultaci.

  Příště se podíváme na to, jestli lze pachatele podáním trestního oznámení potrestat a zda má podání trestního oznámení v dnešní době smysl.