KONTROLNÍ HLÁŠENÍ A DPH

Co by měl každý plátce DPH vědět o kontrolním hlášení?

Kdy se jako OSVČ pustit do vedení účetnictví a kdy se naopak vyplatí daňová evidence?

Povinnost podávat finančnímu úřadu kontrolní hlášení u nás pro plátce DPH platí zhruba 6 let. Tento institut byl zaveden proto, aby se zamezilo daňovým únikům. Zda to v praxi skutečně funguje, je téma pro jiný článek. Nicméně faktem zůstává, že každému plátci DPH přidala tato povinnost několik starostí a papírování navíc.

Základní informace, bez kterých se neobejdete.

 • Co je kontrolní hlášení – kontrolní hlášení je speciálním daňovým dokumentem sledujícím obchodní transakce a sloužícím k zamezení daňových úniků.
 • Kdo ho podává – plátci DPH (osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, ať už se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt, fyzickou či právnickou osobu.
 • Dokdy ho musí podat – právnické osoby každý měsíc vždy k jeho 25. dni, fyzické osoby pak buď také měsíčně, anebo čtvrtletně.
 • V jaké formě – pouze elektronicky, a to na elektronickou adresu podatelny příslušného správce daně (tzn. datovou schránkou, popř. přes daňový portál finanční správy).

Pozor na pokuty.

Pokud jste například čtvrtletním plátcem DPH, je dost možné, že kontrolní hlášení zapomenete podat včas. Avšak právě za opožděné podání kontrolního hlášení uděluje finanční správa celkem vysoké pokuty. Podáte-li ho až na základě výzvy finančního úřadu. Hrozí vám pokuta 10.000 Kč, a pokud to nestihnete do 5 pracovních dní od doručení této výzvy, pak se tato pokuta může vyšplhat až na 50.000 Kč.

Pokud si však svoje pochybení uvědomíte ještě relativně včas. (tj. předtím, než vás na to finanční úřad oficiálně upozorní). Bude tato pokuta ještě vcelku nízká (1.000 Kč) a máte velkou šanci, že vám ji finanční úřad sám odpustí.

Za opakované a dlouhodobé nepodávání kontrolního hlášení. Jinými slovy za závažné maření a ztěžování správy daní neplněním zákonných povinností v souvislosti s kontrolního hlášením. Vám pak hrozí pokuta až do výše 500.000 Kč. A tato částka už je určitě na pováženou.

S námi žádný termín nepropásnete.

Pokud celou vaši agendu ohledně DPH svěříte do rukou našich odborníků na daně a daňové právo. Vyhnete se všem problémům a starostem s hlídáním lhůt a termínů a budete se moct v klidu věnovat zaručeně daleko příjemnějším činnostem. A pokud jste zrovna v situaci, kdy už vám byla vyměřena pokuta nebo kdy už váš platební výměr dokonce nabyl právní moci. Kontaktujte nás co nejdřív a probereme spolu vaše možnosti ohledně žádosti o prominutí této pokuty. Jsme tu pro vás!
  Připravili jsme si pro Vás dárek

  Návod na vymáhání pohledávek

  Jako bonus Vám budeme pravidelně zasílat právní novinky

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit. Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE