Whistleblowing a ochrana whistleblowerů
Whistleblowing je v poslední době celkem diskutovaným tématem. Od 1.8.2023 je v účinnosti zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (známý taky jako zákon o whistleblowingu), který do českého právního řádu zapracovává příslušnou směrnici Evropské unie. Proč je ale pro nás tento zákon důležitý?
Ukládá totiž subjektům zaměstnávajícím alespoň 50 zaměstnanců zřízení a následně zavedení vnitřního oznamovacího systému. Zákon tak nově umožňuje zaměstnancům nahlašování nežádoucího jednání na pracovišti bez obav, že se zaměstnavatel nějakým způsobem pomstí.
Co je whistleblowing a kdo jsou whistlebloweři?
Výše zmíněné zaměstnance nazýváme whistleblowery (oznamovateli). To jsou obecně lidé, kteří se v souvislosti se svou pracovní činností dozvěděli o možném protiprávním jednání a učinili o tom zákonem stanoveným způsobem oznámení. Nejsou to ale pouze zaměstnanci, v úvahu připadají také uchazeči o práci, stážisté, dobrovolníci či dodavatelé.
Systém oznamování a odvetná opatření
Jak tedy systém funguje a co všechno musí zaměstnavatelé zajistit? Na prvním místě samozřejmě funkčnost a údržbu systému, zároveň jmenování příslušné osoby nebo více osob, které budou přijímat, dále zkoumat a navrhovat nápravná opatření. Náleží jim také povinnost uchovávání podaného oznámení minimálně po dobu pěti let.
Jak již jsme naznačovali úvodem, zákon zaměstnavateli zakazuje provádět jakákoli odvetná opatření. Zákon pamatuje výslovně na rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou, uložení kárného opatření, odvolání z místa vedoucího zaměstnance, přeložení nebo převedení na jinou práci nebo na jiné služební místo, ale i mnohé další.
Oznámení
Pokud si stále nedokážete představit nic pod pojmem oznámení a co whistlebloweři vlastně oznamují, pamatuje na vás zákonodárce také. V této souvislosti se vždy bude jednat o jednání související s výkonem práce u zaměstnavatele, které vykazuje znaky trestného činu, přestupku, porušuje nějaký zákon nebo jiný právní předpis určený v zákoně o whistleblowing.
Závěr
I když tak náš právní řád činí se značným zpožděním, Česká republika konečně zakotvila potřebnou právní úpravu chránící oznamovatele. Přestože se v tuzemsku stále na whistleblowing nahlíží převážně negativně, jedná se o významný krok kupředu, který podpoří firemní etiku, a pomůže tak objasňování protiprávního jednání uvnitř společností.
Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, a Ondřej Podliska, právní praktikant
#whistleblowing #ochrana #zamestnavatel #zamestnanec #pravnik #advokat