×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading

    Policisté zatkli příbuzného. Co to znamená a co se teď s ním bude dít?

    Zatkli mi příbuzného co teď? Je v poutech

    Policisté zatkli příbuzného. Co to znamená a co se teď s ním bude dít?

    Příbuzného či známého si policie odvedla v poutech. Tato situace bývá často vysoce stresová a nepříjemná a mnoho z rodinných příslušníků či blízkých vyděsí. Co to ale vlastně pro zadrženého či zatčeného znamená a co můžete udělat vy? Za jakých okolností může k tomuto kroku policie přistoupit a co ho teď čeká? Jak můžete zatčenému pomoct a co mu poradit? Tyto otázky vám zodpoví tento článek.

    Zadržení anebo zatčení? To je velký rozdíl.

    Zadražení

    Většina osob je zadržena, to znamená omezena na osobní svobodě, a to nejčastěji při spáchání trestného činu nebo na útěku. Obvyklým případem je, že zloděj je při činu přistižen a chycen např. ochrankou obchodu, kolemjdoucím či přímo hlídkou policie. Policie osobu hmaty a chvaty tzv. smotá, tedy uvede do polohy, kdy se dotyčný na zemi nemůže hýbat a jsou mu nasazeny pouta, je pak odveden na policejní služebnu do cely předběžného zadržení (CPZ) a počíná běžet 48 hodinová lhůta, kdy musí být předveden před soudce, který buď rozhodne o vazbě nebo jej pustí. Zde dochází ke klíčovému momentu, který bude mít dalekosáhlé následky, a to výpověď na policejní stanici, která proběhne před nebo po obvinění. Policisté Vás totiž jako příbuzného musí kontaktovat a sdělit Vám, že osobu zadrželi, vy teď máte unikátní možnost mu/jí pomoct tím, že vyšlete na pomoc našeho odborníka právníka specialistu trestního práva, který pomůže těžce vystresované osobě se v situaci zorientovat, řekne co se bude dít a jaký je vhodný postup a umožní reagovat adekvátně na obvinění, na což máte extra krátkou dobu, toto je právní pomoc. Zde Vám také náš právník poradí s odklony a jaké jsou možnosti se vyhnout vězení.

    Zatčení

    Naproti tomu zatčením rozumíme úkon, který je až další částí trestního řízení a až po obvinění. Dochází k němu na základě příkazu k zatčení, který je lidově označován jako „zatykač“. Ten může vydat pouze soud, nejedná se tedy o libovůli policistů. Zatčení je výrazným zásahem do osobní svobody, a proto jeho nutnost soud vždy poměřuje se závažností trestného činu.

    Zatčena může být pouze osoba, která je obviněna ze spáchání trestného činu a zatčení je nezbytné pro řádný průběh trestního řízení. Dle zákona musí být k jeho vydání dán některý z důvodů pro vzetí do vazby jako je: obava z útěku či skrývání, z ovlivňování svědků či z toho, že bude dále páchat trestnou činnost, a současně není možné zajistit přítomnost zatčeného při výslechu jinak.

    Samotné zatčení činí příslušníci policie. Po zatčení je osoba nejpozději do 24h předvedena k soudu, který nejpozději do dalších 24h zatčeného vyslechne a rozhodne tom, zda bude provedeno vzetí do vazby či nikoliv.

    Pokud je podezření, že obviněný se skrývá v cizině, může soud vydat také mezinárodní zatýkací rozkaz, případně evropský zatýkací rozkaz, který platí pro země EU.

    Jaká práva má zadržený a zatčený?

    Ať už je osoba zadržena nebo zatčena, má stále práva zaručená zákonem. Stále platí presumpce neviny a musí být zaručena možnost bránit se obvinění i případnému nezákonnému postupu policie, jednání v rukavičkách opravdu nečekejte. Zadržený má právo na právní pomoc, tedy že náš odborník právník specialista trestního práva, který pomůže těžce vystresované osobě (Vám či příbuznému) se v situaci zorientovat, řekne co se bude dít a jaký je vhodný postup a umožní reagovat adekvátně na obvinění, na což máte extra krátkou dobu. Právní pomoc je placenou službou. 

    Zatčený má právo se hájit, kdy obhajoba v trestním řízení je doménou výhradně advokátů a nejlepší co můžete udělat je na tuto placenou službu si objednat naše odborníky. Ti totiž ví, že máte v takovém případě zejména tato práva

    • právo komunikovat na své náklady alespoň s jednou osobou, kterou si zatčený určí (pokud to okolnosti dovolují), přičemž tato komunikace je kontrolována
    • právo na zajištění nutné zdravotní péče
    • právo znát maximální dobu po kterou může být zadržen před předvedením k soudu
    • právo k nahlížení do spisu
    • právo napadnout zákonnost zatčení, usnesení a jiná rozhodnuté
    • právo být informován o důvodech zatčení
    • právo kontaktovat advokáta (obhájce) dle vlastního výběru, ale také možnost získat advokáta ustanoveného soudem
    • právo mluvit se svým zástupce bez přítomnosti třetí osoby (tato komunikace tedy není kontrolována)
    • v případě zatčeného cizince je to právo kontaktovat velvyslanectví či konzulát své země.

    Za všech okolností je zakázáno, abyste byli mučeni nebo vystaveni krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení. Tento zákaz zahrnuje jak fyzické násilí, tak i psychický nátlak nebo utrpení, a to včetně zesměšnění.

    Jaký je rozdíl mezi zatčením a zadržením?

    Zatčení a zadržení právním laikům často splývají a je pravdou, že si jsou v mnoha věcech podobná, protože je lze vykonat pouze tehdy, pokud jsou dány důvody vzetí do vazby.

    V případě zadržení lze ale k tomuto úkonu přistoupit i bez příkazu k zadržení vydaného soudem a policie tak úkon provádí sama. Ochrana před libovůlí policie je zde pojištěna nutnou součinností se státním zástupcem. Zadržet lze takto i doposud pouze podezřelého, pokud je to naléhavé (např. byl přistižen při činu) či jsou dány důvody vazby a tuto osoby nelze předvolat či jinak dostat k výslechu.

    Zadržení může trvat maximálně 48 hodin. Po uplynutí tohoto času je zadržený buď propuštěn na svobodu nebo předán soudu, který rozhodne do 24 h o tom, zda přistoupí k vzetí do vazby. Zadržená osoba požívá obdobná práva jako osoba zatčená.

    Pokud byla vaše blízká osoba zadržena či zatčena, neváhejte se s ní spojit a nás informovat o tomto, nejlepší je opravdu využít právo zvolit si svého obhájce, které Vám garantuje zákon. V této situaci je více než na místě být zastoupen vzhledem k tomu, že jde skutečně o velký zásah do svobody a počáteční fáze trestního řízení dle našich rozsáhlých zkušeností opravdu je zásadní, a to i do budoucna, na věci co zde řeknete se Vás případně vyptá i trestní soudce

    Naši obhájci také učiní maximum proto, abyste neskončili ve vazbě či abyste z ní byli co nejdříve propuštěni. Jak je známo, vazební věznice má výrazně tvrdší režim než věznice určená k výkonu trestu odnětí svobody a i ti nejotrlejší kriminálníci zde rychle zkrotnou.

    V případě, že bude osoba zastoupena obhájcem, postará se náš profesionál o to, aby byla dodržována a hájena všechno Vaše práva. Pokud jste se Vy či Váš příbuzný dostali do obdobné situace neváhejte se na nás obrátit a náš tým expertů na trestní právo se vám bude rád věnovat.

    Autoři: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Pavla Bachurová, právní praktikant

    ​​#trest ​​#zatceni ​​#policie ​​#zadrzeni ​​#vazba #obhajce #mojeprava #odvedeni #vazba #trestnyčin #obvineny #trestnipravo #zadrzenicodelat #zatčenicodelat