×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Jak postupovat, když obdržím trestní příkaz?

  Jaké jsou vaše možnosti když obdržíte trestní příkaz?

  Jak postupovat, když obdržím trestní příkaz?

  Trestní příkaz představuje soudní rozhodnutí, které umožňuje efektivněji a rychleji rozhodovat případy v jednodušších trestních věcech. Z pohledu obviněného ale může představovat nepříjemné překvapení.

   

  Co je to trestní příkaz?

  Za méně závažné trestné činy, jako je např. ublížení na zdraví nebo ohrožení pod vlivem návykové látky, se kterými se můžeme setkat relativně často, může soud vydat tzv. trestní příkaz. Účelem tohoto nástroje je, aby se nemusely všechny případy řešit v jednání před soudem, pokud existují přesvědčivé důkazy o vině a není třeba dalšího dokazování. Tento postup pak šetří peníze nejen státu, ale také obviněnému.

  Samotný trestní příkaz má povahu odsuzujícího rozsudku, jehož účinky nastávají doručením obviněnému. Pokud tedy neučiníte nic na svou obranu, pak nabude právní moci a soud vám uloží trest.

   

  Jak se proti trestnímu příkazu bránit?

  V případě, že by váš případ splňoval výše uvedené parametry, může se stát, že se s trestním příkazem setkáte. Pokud vám již byl doručen, máte následně dvě možnosti jak postupovat.

  Vaší první možností je podání tzv. odporu, tedy opravného prostředku, který můžete podat do osmi dnů od doručení trestního příkazu. Odpor není zapotřebí nikterak odůvodňovat. Soudce pak má povinnost nařídit hlavní líčení a vám tak vznikne možnost hájit svá práva před soudem. Druhou možností je potom odpor nepodávat.

  Proč tedy dvě varianty? Tím, že podáte odpor, nemusíte nutně jen získat. Získáte sice možnost provedení dokazování či výslechu svědků, avšak soud není vázán tím, jak bylo rozhodnuto v trestním příkazu, a výsledek tak pro vás může být i objektivně horší, než kdybyste odpor nepodali.

   

  Kontaktujte nás, víme, co dělat!

  Jestliže obdržíte trestní příkaz, obraťte se na náš zkušený tým odborníků, rádi vám pomůžeme. A nečekejte moc dlouho, lhůta pro obranu skutečně není dlouhá!

   

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz, a Ondřej Podliska, právní praktikant