DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ

Víte, do kdy podat daňové přiznání? S námi můžete až do 1. 7. 2022!

Kdy se jako OSVČ pustit do vedení účetnictví a kdy se naopak vyplatí daňová evidence?

Termín pro podání daňového přiznání je už prakticky za dveřmi. Letos vychází na pátek 1. 4. 2022, tzn. nejpozději tohoto data byste měli finančnímu úřadu donést vyplněný formulář. Pokud jste se právě vyděsili, že to z nějakého důvodu nestíháte, můžeme vás uklidnit – toto datum platí pouze pro podávání přiznání ve fyzické (papírové) podobě, které finančnímu úřadu podáváte osobně na jeho podatelnu nebo mu ho zasíláte poštou.

Pokud z nějakého důvodu nestihnete do 1. 4. 2022 daňové přiznání na finanční úřad fyzicky zanést (popř. poslat poštou), vaší další možností je vyplnit formulář přiznání elektronicky. V takovém případě se vám poslední termín pro podání daňového přiznání prodlužuje do pondělí 2. 5. 2022.

Máte-li datovou schránku povinně zřízenou ze zákona (což mají typicky společnosti, ale také někteří další), je pro vás podání přiznání k dani z příjmů v elektronické podobě povinností. Pokud ho nepodáte elektronicky, vystavujete se riziku pokuty ve výši 1.000 Kč. Avšak toto platí pouze pro poplatníky s povinně zřizovanou datovou schránkou – v případě, že jste si datovou schránku zřídili dobrovolně, tato povinnost ani sankce se vás netýkají.

A pokud nestihnete ani tento termín? Nevadí, žádná sankce od finančního úřadu vás čekat nemusí! V takovém případě stále ještě můžete zajít za námi, jelikož pokud za vás daňové přiznání podá daňový poradce nebo advokát, prodlužuje se nejzazší termín pro podání přiznání k dani z příjmu až do pátku 1. 7. 2022.

Jak podat daňové přiznání?

 • Poštou – důležité je uvědomit si, že za den odeslání platí ten den, ve kterém pošta vaši zásilku přijala,
 • Osobně – na podatelnu finančního úřadu,
 • Elektronicky prostřednictvím vyplnění elektronického formuláře – tento následně můžete odeslat datovou schránkou, máte-li ji zřízenou, popř. přes některý daňový portál,
 • Prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta – udělením plné moci.

Kdy podat daňové přiznání?

V závislosti na zvolení jedné z výše uvedených forem podání daňového přiznání to může být až do:

 • 4. 2022 – pro podání osobně na podatelnu či zaslání poštou,
 • 5. 2022 – pro podání elektronicky prostřednictvím vyplnění elektronického formuláře,
 • 7. 2022 – pro podání prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta.

Nepospíchejte a nechte daňové přiznání na nás. Náš tým tvoří jak advokáti, tak daňoví poradci – s podáním vašeho přiznání k dani z příjmu vám rádi pomůžeme, abyste se nemuseli stresovat s lhůtami ani s vystáváním front u podatelen finančních úřadů.
  Připravili jsme si pro Vás dárek

  Návod na vymáhání pohledávek

  Jako bonus Vám budeme pravidelně zasílat právní novinky

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit. Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE