×

    Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

    Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

    loading
    Podvod s dluhopisy jako jeden z druhů investičních podvodů

    Podvod s dluhopisy

    Investiční podvody se nevyhnuly ani oblasti korporátních (firemních) dluhopisů. Pokud si společnost nechce půjčit od banky, může vydat své dluhopisy, a to v řádu milionů korun, aniž by musela navázat kontakt s národní bankou. Zakoupením dluhopisu půjčíte svoje peníze firmě, která vám je po určité době vrátí i s úrokem. Co když ale někdo firmu vytvořil pouze za účelem získání peněz od investorů, peníze ze společnosti plánuje vyvést a investoři žádné peníze neuvidí? Pak se jedná o klasický podvod s dluhopisy.

     

    Jak probíhá podvod s dluhopisy

    Zpravidla poškozeného telefonicky kontaktuje nějaký zprostředkovatel, který dluhopisy nabídne a následně je prodá. Během tohoto prodeje zprostředkovatel investorovi předkládá informace tohoto typu:

    • „Jedná se o bezrizikovou investici s dobrým úrokem!“
    • „Firma prosperuje!“
    • „Firma má zahraničního jednatele ze spolehlivé země, jako je Německo či Rakousko, a navíc je zde zřízena i zástavní listina!“
    • „Figuruje zde agent pro zajištění dluhopisů!“
    • „Emisní podmínky mají ISIN!“
    • „…!“

    Při prodeji vám zašlou emisní podmínky a smlouvu o úpisu dluhopisů. Vy následně peníze odešlete a obdržíte poštou fyzické (nezaknihované) dluhopisy. Poté nějakou dobu (někdy i v řádu let) čerpáte úrok. Vše funguje, jak má.

    Ale najednou se něco pokazí. Společnost přestane hradit svoje závazky vůči investorům. Agent pro zajištění dluhopisů učiní několik úkonů, které nikam nevedou. Společnost (najednou) nemá žádný majetek a investoři přicházejí o své peníze.

     

    Ponziho schéma

    Pokud si takovou situací procházíte, stali jste se nejspíše obětí dluhopisového podvodu, který vykazuje znaky Ponziho schématu. Jak tento podvod s dluhopisy vypadá?

    Charles Ponzi sestavil podvodný investiční model, který spočívá ve vylákání peněz od investorů, kterým jsou po určitou dobu vypláceny vysoké úroky z investic. Investoři si mysleli, že vše dobře funguje, a fond Charlese Ponziho doporučili dalším investorům. Počet investorů narůstal, až nakonec Ponzi s penězi utekl. Peníze investorů nebyly nikdy investovány. Z těchto peněz byly vypláceny pouze úroky, které vzbudily dojem dobré investice.

     

    Jak udělat základní ověření společnosti

    Pokud k vám přijde kamarád a bude chtít půjčit peníze, určitě budete chtít spoustu informací, např. kolik celkem potřebuje, co chce s penězi dělat, kdy je vrátí, proč si chce půjčit od vás atd. Při nákupu dluhopisů půjčujete své peníze společnosti. Společnost si tedy musíte před rozhodnutím, zda do ní budete investovat, nejdříve ověřit a určitě se porozhlédnout i po alternativách.

    Investování do korporátních dluhopisů malých firem je velice rizikové a vše bude jistě dobré probrat se specialistou, který vám sdělí svůj názor. Specialista by rozhodně neměl být člověk, který vám dluhopis po telefonu prodává. Pokud se přesto rozhodnete investovat prostřednictvím dluhopisů do konkrétní společnosti, např. s.r.o., důkladně prověřujte a prodávajícímu nevěřte.

    Základem je ověření následujících informací: 

     

    Informace v obchodním rejstříku

    Zde zjistíte

    • základní kapitál společnosti
    • jak dlouho je společnost na trhu
    • kdo je jednatelem a společníkem
    • kde společnost sídlí
    • zda byla provedena fúze, atd.

    Pokud má společnost základní kapitál 7 Kč, je na trhu 2 roky, jednatelem a jediným společníkem je cizinec a společnost nezveřejňuje účetní závěrky, je to pro vás velké varovné znamení: POZOR, UTEČ!

     

    Hledejte recenze a internetové stránky

    Společnost, která pracuje na svém růstu, bude mít svoji marketingovou strategii a jistě za sebou zanechá na internetu značnou stopu. Hledejte profil na Google, firmy.cz, recenze, články, odkazy z jiných webů na web této společnosti atd.

    Obrovský pozor si dejte v případě, kdy je název firmy, která dluhopisy vydává, podobný s názvem jiné společnosti. Pokud jsou v názvu např. prohozená dvě písmena nebo je jedno písmeno zaměněno a současně je problematické najít na internetu zmínky o této společnosti, dejte ruce od investice raději pryč.

    Nezapomeňte si stejným způsobem ověřit i společnost, která vám dluhopisy nabízí. Pokud je takto úspěšná, jak často tvrdí, a spolupracuje s velkými společnostmi, jistě zanechá na internetu značnou pozitivní odezvu. Nezapomeňte přitom ale, že existují i podvodné recenze.

     

    Ověřte si, kde firma sídlí

    Oblíbenou metodou podvodníků je napsat sídlo společnosti na adresu virtuálního sídla. Na takové adrese sídlí stovky společností a žádná se zde reálně nevyskytuje. Hledat můžete nejdříve na internetu a poté jít místo i osobně navštívit.

     

    Chtějte znát majetek společnosti

    Stejně jako u kamaráda, kterému půjčujte peníze, chtějte znát ekonomickou situaci společnosti a její majetek. Nespokojte se se zaslanými dokumenty, mohou být falešné. Pokud vám tvrdí, že jde o prosperující společnost, která má například fabriku, chtějte znát její adresu, ověřte si tuto situaci na internetu a poté fabriku navštivte, promluvte si s manažerem. Jste investor a společnost chce vaše peníze, vše promýšlejte. Více znamená lépe.

     

    Prověřte, zda není společnost či její jednatel v exekuci či insolvenci

    Tuto informaci naleznete v centrální evidenci exekucí a insolvenčním rejstříku. Pokud má společnost dluhy, důkladně zvažte, zda chcete této společnosti půjčit peníze. Pokud je společnost v insolvenci, neinvestujte. Bohužel jako investor nemáte možnost si ověřit další dluhy a závazky společnosti. Musíte se při tomto spolehnout na zaslané výpisy a sdělené informace.

     

    Chtějte vědět, jak bude s penězi naloženo

    Informace o tom, co se bude dít s penězi, je důležitá věc. Chtějte znát obchodní model společnosti, jaké investice chce společnost realizovat a kam se chce rozvíjet. Kolik má zaměstnanců, kdo společnost vede atd. Důkladně se snažte společnost poznat.

    Pokud se tak rozhodnete investovat do korporátních dluhopisů firmy, uchovávejte si veškerou komunikaci, a to včetně korespondence. Vyfotografujte si webové stránky společnosti, včetně URL adresy. Pokud dojde na osobní schůzku, přizvěte si na ni další osobu.

     

    Řešíte podvod s dluhopisy? Obraťte se na nás!

    Na závěr je nutné uvést, že investor vždy podstupuje riziko, a je možné, že získané peníze z investic firma použije dle plánu, který nepřinese očekávané výsledky. V případě dluhopisového podvodu ve smyslu trestního práva však podvodník musí vydávat dluhopisy již s tím záměrem, že peníze investorům nevrátí. Neznamená to však, že je v opačném případě situace neřešitelná.

    Pokud jste narazili na podvod s dluhopisy, investovali jste do dluhopisů a společnost přestala hradit své závazky vůči vám, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme.

     

    Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát v advokátní kanceláři ModerniPravnik.cz, a Pavla Bachurová, právní asistent