×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Severoatlantická aliance NATO

  NATO aneb euroatlantický vojenský pakt

  Severoatlantická aliance NATO

  Severoatlantická aliance, zkráceně označovaná také jako NATO, představuje euroatlantický vojenský pakt založený podpisem Severoatlantické smlouvy. NATO má v současně době 30 členů, mezi nimiž se nachází i Česká republika, která se se členem aliance stala roku 1999. 

  Pojem NATO je v poslední době veřejností skloňován zejména ve spojitosti s invazí ruských vojsk na území Ukrajiny. Přestože je NATO spojováno zejména s vojenskými operacemi, Severoatlantická aliance prosazuje zejména demokratické hodnoty a mírová řešení sporů. Teprve při selhání diplomatických snah připadají v úvahu operace krizového řízení, které se provádí v rámci ujednání o kolektivní obraně zakládající smlouvy NATO. Kolektivní obrana je pak také prosazována principem, že útok proti jednomu ze členů nebo několika členů NATO, je útokem vůči všem. 

  Chcete-li se o Severoatlantické alianci dozvědět více, neváhejte a domluvte si konzultaci s odborníky z advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz! Kontaktujte nás již dnes, rádi Vám pomůžeme!

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Barbora Janáčková, právní praktikant

  #NATO #severoatlantickaaliance #aliance #vojsko #pakt #pravo #demokracie #mir #ceskarepublika #rusko #ukrajina #pravnikonline #advokat #modernipravnik #pravnik