×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading

  Co jsou to doménové spory, jak se řeší a kolik stojí?

  Co jsou to doménové spory?

  Co jsou to doménové spory, jak se řeší a kolik stojí?

  Co je to doménový spor?

  Doménové spory jsou specifické spory, které podléhají speciálnímu způsobu řešení. Problematika doménových jmen je v právním prostředí stále aktuálnější. Počet subjektů na internetu se zvyšuje a lehce zapamatovatelná doména má tak stále větší cenu.

  Doména neboli doménové jméno

  Doména je zjednodušeně adresa daných internetových stránek. Je to stejné, jako když k Vám chce někdo přijít domů na návštěvu, dáte mu adresu – stejně to funguje i na internetu. Lze to také přirovnat k názvu společnosti, pokud si zvolíte dobré jméno, získáte tím konkurenční výhodu na trhu.

  Prostředky ochrany doménového jména

  Ideálním řešením pro ochranu domény je ochranná známka, která odlišuje výrobek nebo službu stejného druhu pocházející od různých výrobců nebo poskytovatelů služeb.

  Existuje mnoho druhů ochranných známek, které se zapisují do rejstříku vedeného u Úřadu průmyslového vlastnictví na základě přihlášky, a to na dobu 10 let, kterou lze však prodlužovat.

  Přemýšlíte-li o ochraně doménového jména, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme s vhodnou volbou ochranné známky, se zápisem do rejstříku a doporučíme Vám i další možnosti ochrany Vašeho doménového jména. 

  Jak řešit doménové spory?

  Jako primární a nejlevnější řešení je prostá domluva s držitelem domény. K takové domluvě můžete držitele domény vyzvat například prostřednictvím písemné výzvy či dopisu.

   

  Pokud neuspějete, přichází na řadu další metody:

  Alternativní řešení sporů

  Jedná se o řešení sporu u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

  V tomto řízení lze nárokovat pouze zrušení registrace doménového jména nebo jeho převod. Celé řízení probíhá elektronicky, a o sporu zpravidla rozhoduje expert, který se doménovými spory zabývá. Celé řízení většinou netrvá déle než 4 měsíce a pokud strany rozhodnutí přijmou, uzavírají dohodu o mimosoudním řešení sporů.

  Soudní řešení sporů

  Soudní řízení je mnohem delší a náročnější, protože soudci stále nemají s touto problematikou velké zkušenosti. Na druhou stranu se Vám v případě soudního řešení naskýtá možnost žádat náhradu nákladů řízení či uplatnění nároku na náhradu škody.

  Ať už se rozhodnete jít jakoukoli cestou, rádi Vám se sepsáním žádostí či podání pomůžeme, a spolehlivě Vás provedeme celým řízením.

  Náklady na řešení doménových sporů

  Celkové náklady doménových sporů většinou obsahují dvě složky, a to

  • oficiální administrativní poplatky za návrh a
  • odměnu právního zástupce.

  Oficiální administrativní poplatky

  Výši oficiálních poplatků v případě řešení sporu u Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR lze nalézt v aktuálním sazebníku. Ceny začínají přibližně na 34 000 Kč, ovšem mohou dosahovat až ke stovkám tisíc korun.

  Obraťte se na odborníka!

  Pokud se rozhodnete zahájit řízení o doménové jméno, obraťte se na odborníky z advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz. Problematika je pro nás samotné velice aktuální a rádi s ní pomůžeme i Vám. Neváhejte nás proto kontaktovat, vymyslíme Vám řešení přímo na míru. 

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Michaela Bílá, právní praktikant

  #pravo #domena #domenovyspor #jmeno #penize #ochrana #ochranajmena #pomoc #advokat #advokatonline #pomoconline #cena #spor