×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading
  Koupě auta v Německu

  Import auta z Německa

  Kupujete raději auta v Německu než v České republice? Není to nic neobvyklého, spousta lidí to dělá stejně. Za poplatek si dokonce toto auto můžete nechat dovést až k sobě, a to ať už jde o nové auto přímo z výrobního pásu, či o ojeté auto z bazaru. Tento poplatek je ovšem hodně vysoký a stojí za uvážení, zda se Vám takováto služba vůbec vyplatí.

  Existuje totiž možnost přivézt si auto z Německa po vlastní ose, a to tak, že si ho od prodejce sami odvezete. Nemusíte tak platit zmíněný obrovský poplatek zprostředkovateli koupě, ale naopak jste to Vy, kdo u té koupě fyzicky je. Máte tedy vše pod kontrolou a pojízdnost a funkčnost vozu si touto cestou po vlastní ose tak můžete ověřit sami.

  Je ale potřeba zařídit nějaké to běhání po úřadech, minimálně po těch českých a eventuálně i po těch německých. Jak na to?

  Jak na převoz auta z Německa

  Při koupě auta chtějte po prodávajícím protokol TÜV neboli potvrzení o platné německé technické kontrole a zřiďte Vašemu novému autu pojištění (povinné ručení) u německé pojišťovny. Poté je potřeba zařídit si tzv. převozní značky, které Vám budou přiděleny příslušným registračním úřadem na základě Vaší žádosti.

  Německý úřad Vám vydá nový malý technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla a číslo převozní SPZ. Pojišťovna, u níž jste si sjednali povinné ručení, pak tyto převozní SPZ vyrobí. Poté s těmito převozními značkami musíte jít zpět na úřad, kde je „oštemplují“. Pak teprve je možné s autem vyrazit směr Česká republiky.

  Jak na přihlášení auta v České republice

  Myslete na to, že tyto převozní značky neplatí neomezeně dlouho, ale pouze na nezbytně nutnou dobu potřebnou k přepravě do domovského státu. Maximálně do 5 dní musí být vozidlo přihlášeno u českého úřadu a v závislosti na počtu ujetých kilometrů podaná hlášenka na DPH pro Českou republiku. Je tedy možné, že u novějších modelů budete muset kromě dopravně správního odboru magistrátu ještě na finanční úřad.

  Do doby, než získáte české SPZ a přihlásíte auto v České republice, doporučujeme vozit s sebou převodní dokumentaci k autu (nejčastěji kupní smlouva, tj. smlouva o prodeji a koupě auta) a doklad o německé technické kontrole. A nebojte, celý proces není v praxi tak složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

  Pokud kupujete či plánujete koupit auto v Německu a následně ho importovat do ČR a potřebovali byste si ujasnit celý tento postup i s převozními značkami, my s Vámi vše rádi probereme. S tímto procesem máme osobní zkušenosti, takže věřte, že víme, co a jak. Kontaktujte nás!

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Pavla Bachurová, právní praktikant

  #autoznemecka #importautaznemecka #prevozniznacky #kupnismlouvanaauto #koupeautavnemecku #dopravniurad #dopravnespravniurad #DPH #prihlaseniauta #registracevozidla