Kdo mi proplatí škodu a zaplatí náklady za právníka?
Vzniklá škoda je typickým rysem trestného činu, vyjádřená v penězích. Je to aktuální hodnota auta, které vám pachatel odcizil, cena podvodně převedeného majetku nebo hodnota věcí, které vám někdo rozbil. Jako poškozeného vás jistě zajímá, jak v takovém případě probíhá náhrada škody, jak jí dosáhnout a také kdo vám uhradí náklady vynaložené za právní zastoupení v trestním řízení. Pojďme se podívat, jak to je.
Jak je náhrada škody ovlivněná její výší
Výše způsobené škody má vliv na to, zda orgány činné v trestním řízení vyhodnotí věc jako přestupek, či trestný čin. Pokud škoda dosáhne částky nejméně 10.000 Kč a jednání, kterým byla způsobená, je trestné, půjde o trestný čin. V případě nižší škody se věc zhodnotí jako přestupek.
Pro spáchání trestného činu však není vždy třeba způsobit škodu 10.000 Kč. Existují okolnosti, která zapříčiní, že se pachatel dopustí trestného činu i při škodě nižší. Příkladem se může jednat o:
- Krádež věcí, které má dotyčný na sobě nebo při sobě (kapsáři),
- Loupežné přepadení,
- Při krádeži dojde k vloupání (překonání překážky),
- Pachatel se po provedení krádeže snaží věc uchovat násilím nebo pod pohrůžkou násilí,
- Krádež spáchá na území, kde se provádí evakuace osob,
- Čin spáchá ve stavu ohrožení státu nebo živelné pohromě,
- Byl za krádež v posledních 3 letech odsouzený nebo potrestaný (nepoučitelní zloději).
Za výše uvedených okolností se pachatel může dopustit trestného činu i při velice nízké škodě, tedy například i při krádeži zapalovače, jehož hodnota dosahuje výše 10 Kč.
Náhrada škody: Uplatnění nároku
Pokud vám pachatel trestným činem způsobil škodu a dojde k jeho pravomocnému odsouzení, může soud v odsuzujícím rozsudku rozhodnout, že vám má uhradit vzniklou škodu.
V rámci trestního řízení však musíte nárok na náhradu škody uplatnit, a to co nejdříve. V trestním řízení totiž existují tzv. odklony. Typickým příkladem odklonu je podmíněné zastavení trestního stíhání, kterého se pachatelé snaží dosáhnout, aby se vyhnuli soudu a zápisu v trestním rejstříku. Pokud chce pachatel tohoto odklonu dosáhnout, musí splnit určité podmínky, mezi které patří i nahrazení škody poškozenému v plné výši. Proto doporučujeme uplatnit nárok na náhradu škody co nejdříve, a to již při podání trestního oznámení.
Do textu trestního oznámení napište: Navrhuji, aby soud v případě vydání odsuzujícího rozsudku nařídil odsouzenému nahradit škodu, která byla trestným činem způsobená, a to ve výši xxx Kč.
Policie vás poté, co podáte trestní oznámení, vyzve k podání vysvětlení, při kterém vás nechá podepsat patřičná poučení (poučení o poskytování informací, poučení oběti, předání základních informací pro oběť). V rámci sepsání těchto dokumentů bývá uplatnění nároku na náhradu škody uvedené v úředním záznamu o podání vysvětlení i v přiloženém poučení. Pokud zapomenete vzniklou škodu uplatnit a policista na toto při vašem výslechu zapomene, vznikne v případě odsouzení pachatele s náhradou vaší škody problém.
Jak se určuje výše způsobené škody?
Výše způsobené škody má vliv na právní kvalifikaci skutku i na případnou náhradu škody ze strany pachatele. Při určování výše škody se vychází z ceny, za kterou se věc na daném místě a v daný čas prodává. Pokud tímto způsobem nelze škodu zjistit, vychází se z účelně vynaložených nákladů na obstarání stejné nebo podobné věci nebo uvedení věci v předešlý stav (oprava).
Při určení výše škody na místě má hlavní slovo policie. S jejím odhadem však nemusíte vždy souhlasit a odhadnutou výši škody můžete rozporovat.
Výši skutečně způsobené škody je však zapotřebí doložit. Nejmenší váhu má názor poškozeného, nejvyšší váhu má znalecký posudek. Pokud chcete určení výše škody ze strany policie rozporovat, pomůže vám blíže uvedený výčet, dle kterého zjistíte, co má při určení škody vyšší váhu. Doporučujeme zvolit prostředek, který má větší váhu než-li ten, který použila policie při odhadnutí škody:
- odhad poškozeného
- odhad policisty
- odborné vyjádření (jděte do specializované prodejny a nechte si škodu písemně odhadnout, nezapomeňte na datum, označení prodejny, včetně IČO, rozepsání, čeho konkrétně se odhad týká, razítko a podpis dané osoby; může se jednat o autoservis, prodejnu elektroniky, prodejnu zahradnických potřeb či odhad řemeslníka)
- znalecký posudek (seznam soudních znalců naleznete ZDE).
Přestože má znalecký posudek při určení výše škody nejvyšší váhu, práce soudního znalce není zadarmo. Tuto službu tedy budete muset zaplatit.
Náhrada škody ze strany pachatele
Pokud jste uplatnili nárok na náhradu škody a soud vydal odsuzující rozsudek, který pachateli uložil povinnost nahradit škodu, máte v ruce tzv. exekuční titul. Neuhradí-li vám pachatel škodu, můžete se obrátit na soudního exekutora, který vůči pachateli zahájí exekuci. Pokud pachatel vstoupí do insolvence, musíte podat přihlášku do insolvenčního řízení, kde budete mít prvotní postavení mezi věřiteli a tím větší šanci na vaše uspokojení.
Mohou však nastat situace, kdy pachatel nebude mít žádný majetek. V tomto případě nás kontaktujte. Budeme postupovat dle zákona o obětech trestných činů. Nečekejte však plnou kompenzaci, peníze totiž budou pocházet z našich daní. Povinnost uhradit škodu v plné výši má pouze pachatel, proto doporučujeme výši škody vždy co nejlépe doložit již při podání trestního oznámení.
Kdo mi zaplatí peníze za právníka?
Náhrada za uhrazené služby právníkovi se uplatňuje v rámci trestního řízení. Tuto škodu však musíte uplatnit v souladu s trestním řádem, a to nejlépe už při podání trestního oznámení. Občas se nám také stává, že trestní soud tuto částku nepřiznává v rámci odsuzujícího rozsudku a klienti tak o proplacení této částky musí požádat ještě samostatně. Pokud si necháte vypracovat profesionální trestní oznámení od našich právníků, náklady na vypracování trestního oznámení řádně uplatníme a budeme je požadovat po pachateli.
Peněžitá pomoc obětem trestného činu
Systém pomoci obětem trestných činů počítá i s peněžitou pomocí obětem trestných činů. Na peněžitou pomoc má nárok:
- oběť, které bylo ublíženo na zdraví,
- oběť, které byla způsobená těžká újma na zdraví,
- pozůstalí oběti, která v důsledku trestného činu zemřela,
- oběť trestného činu proti důstojnosti v sexuální oblasti, a
- dítě, které je obětí trestného činu týrání svěřené osoby.
Žádost o poskytnutí peněžité pomoci se podává Ministerstvu spravedlnosti ČR, a to ve lhůtě do 2 let od doby, kdy jste se dozvěděli o újmě způsobené trestným činem, nejdéle však do 5 let od spáchání trestného činu. Formulář žádosti naleznete na tomto odkazu.
Peněžitá pomoc se vyplácí ze státních prostředků, do fondu pro pomoc obětem trestných činů však přichází i prostředky od pachatelů trestných činů. Pokud budete svůj nárok na poskytnutí peněžité pomoci uplatňovat žalobou u soudu, budete jako navrhovatelé osvobození od soudních poplatků. Peněžitá pomoc se nechápe jako náhrada škody, kterou se můžete domáhat po pachateli. A stejně tak její poskytnutí váš nárok vůči pachateli v žádném případě nevylučuje.
Kdo je oběť a kdo poškozený
Pro tyto případy je však také nutné rozlišovat pojem oběť a pojem poškozený. Obětí může být fyzická osoba, které bylo trestným činem ublíženo na zdraví, byla jí způsobená majetková nebo nemajetková újma nebo se na její úkor pachatel trestným činem obohatil. Obětí je také pozůstalá osoba po oběti, které byla trestným činem způsobená smrt, tedy příbuzný v pokolení přímém (tj. rodič, prarodič, dítě nebo vnouče), sourozenec, osvojenec, osvojitel, manžel nebo registrovaný partner, druh nebo osoba, které oběť ke dni své smrti poskytovala nebo byla povinná poskytovat výživu. Oběť může mít, a zpravidla také má, postavení poškozeného v trestním řízení. Poškozený je pak stranou trestního řízení, může jím být fyzická i právnická osoba a má procesní práva upravená zákonem.
Právo na odbornou či peněžitou pomoc má oběť bez ohledu na to, zda-li bylo trestní řízení zahájené, či nikoli. Pro poskytnutí pomoci není ani důležité, zda pachatel byl či nebyl trestně odpovědný například z důvodu nepříčetnosti či nízkého věku.
Příště se podíváme na to, zda si pomůžete, pokud svůj případ zveřejníte v televizi nebo na internetu.
Užitečné odkazy:
- Seznamy znalců, tlumočníků a překladatelů – Justice.cz
- 45/2013 Sb. Zákon o obětech trestných činů (zakonyprolidi.cz)
- Oběti trestných činů – peněžitá pomoc (zákon č. 45/2013 Sb.) – Portál justice
Autor: Mgr. Barbora Janáčková, právník a advokátní koncipient v advokátní kanceláři ModerniPravnik.cz