Výpověď zaměstnanci: Jak to udělat právně správně?

Jak dát výpověď zaměstnanci?

Jak vyhodit zaměstnance, aby vám pak nedělal problémy

K nemilé povinnosti každého zaměstnavatele patří také nutnost občas se s některým svým zaměstnancem rozloučit. Tento zdánlivě jednoduchý úkon však v sobě skrývá několik nástrah, které z něj dělají vcelku složitý a mnohdy i zdlouhavý proces. A pokud se neprovede správně, může vás připravit o nemalé peníze a mnoho nervů. Jak dát zaměstnanci výpověď správně a tomuto se vyhnout?

 

Konejte už ve zkušební době

Výpověď zaměstnanci (tzv. zrušení pracovního poměru) daná ve zkušební době je pro vás jakožto zaměstnavatele tím nejjednodušším a nejméně komplikovaným řešením. Zkušební doba je tu od toho, aby si zaměstnanec ujasnil, zda mu přidělená práce a pracovní podmínky vyhovují. Pro zaměstnavatele zase její význam spočívá v tom, aby si ověřil zaměstnancem tvrzené schopnosti. Může být ujednaná maximálně v délce 3 měsíců (u vedoucích pracovníků 6 měsíců) nebo také nemusí být ujednaná vůbec.

Ujednání zkušební doby doporučujeme. Ve zkušební době totiž jako zaměstnavatel můžete se zaměstnancem skončit pracovní poměr bez udání důvodu, a to kdykoli. Jedinou výjimku tvoří prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti daného zaměstnance. Během těch ho ani ve zkušební době vyhodit nemůžete.

 

S výpovědí opatrně

Výpověď zaměstnanci podaná ze strany zaměstnavatele má zákoníkem práce stanovená mnohá omezení. Předně musí být:

  • písemná (nikoli ve formě e-mailu!),
  • řádně doručená,
  • formulovaná tak, aby vyjadřovala přesně to, co má – tj. vaši svobodnou vůli rozvázat pracovní poměr výpovědí, a
  • musí se opírat o důvod zákoníku práce.

Výpověď zaměstnanci můžete dát pouze z důvodů v zákoně vyjmenovaných. Zaměstnanec se přitom nesmí nacházet v tzv. ochranné době (tj. je v dočasné pracovní neschopnosti, jde o těhotnou zaměstnankyni aj.). A v neposlední řadě pamatujte také na skutečnost, že z určitých výpovědních důvodů můžete zaměstnanci dát výpověď pouze v určité lhůtě po porušení jeho povinností, později už nikoli.

Proč byste těmto náležitostem měli věnovat zvýšenou pozornost? Protože jinak riskujete, že vás váš zaměstnanec potáhne až k soudu pro neplatnost výpovědi. Jediný výsledek zdlouhavých soudních tahanic pak bude ten, že se ho jen tak nezbavíte, a ještě k tomu mu budete muset zaplatit nepěknou částku na náhradě mzdy a nákladech řízení. Především v případě, že zaměstnanec nesouhlasil s podanou výpovědí a trval na dalším zaměstnávání. Skutečnost, že zaměstnanec převzal výpověď, však ještě neznamená, že ji uznává.

 

Výpověď zaměstnanci jako padák na hodinu

Okamžité zrušení pracovního poměru, tzv. výpověď na hodinu, můžete provést pouze za určitých, zákonem vymezených okolností, které jsou přesně dvě. Jedna z nich nastane tehdy, kdy zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem poruší povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci. V praxi jsme se v tomto ohledu setkali s případy dlouhodobé neomluvené absence, krádeže na pracovišti či sexuálního obtěžování. Druhým důvodem je pak (při splnění dalších podmínek) pravomocné odsouzení zaměstnance pro úmyslný trestný čin.

I zde však existují osoby, které chrání zákon. Jde zejména o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni na mateřské dovolené či zaměstnankyni (resp. zaměstnance) na rodičovské dovolené.

 

Dokumenty na míru jsou jistota

Jak jsme si ukázali, vyhodit dnes zaměstnance tak, aby to bylo právně správně, je vcelku oříšek. A to jsme ani nezmínili, jak je to s problémovými pracovníky. U těch musíte nejprve na jejich nedostatky upozornit prostřednictvím vytýkacích dopisů. Teprve následně, nedojde-li ke zlepšení v předem určené době uvedené v dopise, je můžete vyhodit (dát výpověď).

Doporučujeme proto svěřit se odborníkům. Stačí jen, abyste nám v krátkosti popsali váš problém a my vám navrhneme řešení. Ještě lepší bude, pokud nás kontaktujete ještě před vznikem problému, popíšete nám váš obchodní model, a my už vám sestavíme všechny potřebné pracovněprávní dokumenty přesně na míru vašemu podniku, abyste se nemuseli bát, že si na vás nějaký váš zaměstnanec bude chtít „namastit kapsy“.

Dejte nám vědět, rádi vám poradíme s propuštěním problémového zaměstnance a připravíme vám na míru šité pracovněprávní dokumenty!

 

Autor: Mgr. Richard Kraus, právník a advokátní koncipient v advokátní kanceláři ModerniPravnik.cz, a Pavla Bachurová, právní asistent

 

Chcete dát výpověď zaměstnanci? Kontaktujte nás, ať je to správně hned napoprvé!

Ještě nejste rozhodnuti? Přečtěte si, co říkají naši klienti!