Víte, kdy je pro vaši společnost povinný audit?

Kdy se jako OSVČ pustit do vedení účetnictví a kdy se naopak vyplatí daňová evidence?

Audit je činnost certifikované osoby (auditor). Má za cíl ověřit, zda dokumenty vaší společnosti odpovídají tomu, co o ní tvrdíte. V případě účetního auditu, který je ze všech druhů auditů nejčastější. Jde o ověření správnosti zejména účetní závěrky. Některé firmy přistupují k auditu dobrovolně, což můžeme jen doporučit, pro některé je však audit povinný.

Kdy se Vás týká audit?

Nejdřív zjistěte, jaká účetní jednotka jste

V současné době existuje několik kategorií účetních jednotek lišících se svou velikostí, konkrétně je to (1) mikro účetní jednotka, (2) malá účetní jednotka, (3) střední účetní jednotka a (4) velká účetní jednotka. Jakmile se přesunete z jedné kategorie do druhé, je třeba toto oznámit příslušným úřadům, zejména je nutno to zaznamenat do daňového přiznání.

Jak poznat, že jste v jiné kategorii? Buď tak, že vždy během dvou po sobě následujících účetních období budete sledovat tyto ukazatele:

 • hodnota aktiv,
 • celkový úhrn ročního čistého obratu, a
 • průměrný počet zaměstnanců,

anebo to můžete nechat na nás a my už vás na jakoukoli změnu upozorníme.

Pak prozkoumejte, za jakých podmínek je pro vaši jednotku audit povinný

Vyšlo-li vám z postupu podle předchozího odstavce, že jste střední či velká účetní jednotka, bude pro vás audit povinný vždy (výjimkou mohou být vybrané velké účetní jednotky, které nejsou subjekty veřejného zájmu). Naopak mikro a malé účetní jednotky pouze někdy.

Aby byl pro mikro účetní jednotku povinný audit, musí z výše vyjmenovaných ukazatelů překročit ve dvou po sobě následujících účetních období hodnoty alespoň dvou z nich. U malých účetních jednotek bude záviset na jejich právní formě – půjde-li o akciovou společnost či svěřenský fond, postačí překročení hodnoty pouze jednoho ukazatele. V ostatních případech právních forem malých účetních jednotek jsou podmínky povinného auditu shodné s podmínkami pro mikro účetní jednotky.

Zdá se vám to složité? Nebojte, my se v tom vyznáme!

Pokud si nejste jistí, zda právě pro vaši firmu platí povinný audit, obraťte se na nás a my vám na to dáme jasnou odpověď. Stejně tak jsme schopní pomoct vám připravit se na chystaný audit i sami provést audit dobrovolný. Kontaktujte nás, rádi s vámi vše probereme.
  Připravili jsme si pro Vás dárek

  Návod na vymáhání pohledávek

  Jako bonus Vám budeme pravidelně zasílat právní novinky

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit. Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE