×

  Od odebírání se můžete kdykoli jednoduše odhlásit.

  Děkujeme, že souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů a veškeré další informace naleznete ZDE.

  loading
  Smlouva o darování

  Darovací smlouva

  Chcete-li na někoho převést vlastnické právo k něčemu, co je Vaše, bez toho, aniž byste po něm chtěli něco na oplátku, půjde o darování. Darovací smlouva je oblíbeným řešením např. pro mezigenerační předávání majetku, typicky nemovitostí či aut. Darovací smlouvu tedy uzavíráte vždy (i bez písemné formy), když někomu něco dáváte a nic za to nedostáváte. A oblíbená je i možnost odvolání daru pro nevděk, tedy možnost chtít dar zpět.Smlouva o darování má však svoje pravidla. Jelikož smlouvy se posuzují podle svého obsahu a ne podle toho, jak jsou nadepsané. Může se tedy stát, že vlivem nejasně formulované (obvykle největší nejasnost, pokud jsou jen ústní) či špatně napsané smlouvy k platnému darování vůbec dojít. Nebo minimálně ne za podmínek, za jakých jste třeba chtěli. Tyto chyby Vás pak dostihnou především na katastru nemovitostí a vaši peněženku budou dost bolet. Ostatně právě u nemovitostí, aut a dalších situací se bez písemné darovací smlouvy neobejdete.

  Darovací smlouva vzor

  Po zadání toho hesla do vyhledávače Vám bude nalezeno miliony stránek obsahující sice dobře míněné vzory, budou Vám ale nejspíše k ničemu. Nejen, že můžou obsahovat hlouposti a být zastaralé, takže Vám přinesou víc problémů než užitku, ale hlavně nevymezí Vám správně nemovitosti, a to je zásadní problém, který Vám katastr omlátí o hlavu. Jak jsme si již řekli, minimálně v případech darování nemovitosti je nutno mít smlouvu písemně a správně, jinak Vás bude katastr znovu a znovu vyzývat a pokud to nebude správně uděláno, návrh odmítne. To znamená, že si následně budete muset smlouvu stejně nechat udělat, své nervy, čas a poplatek 2000 Kč jste navíc vyhodili oknem. Je tedy nejlepší již na začátku nás kontaktovat a neplatit za darování 2x.

  Darovací smlouva nemovitost

  Jsme odborníci na nemovitosti a když sestavuje darovací smlouvu k nemovitosti, vždy dle naší expertízy využijeme dálkového placeného přístupu do katastru nemovitostí, zakoupíme nutné listiny katastru nemovitostí, např. listiny LV a nabývací tituly, které nejsou veřejně zdarma dostupné avšak jsou důležité. Na základě nich a v souladu s jednotlivými zákony precizně definujeme nemovitost, což je stěžejní, ale také i další aspekty darovací smlouvy. Společně se smlouvou také připravíme návrh na vklad tak, aby bylo možné vlastnické právo obdarovaného na základě listiny (smlouvy) zapsáno přesně tak, jak jste plánovali. V neposlední řadě se vypořádáme se zástavním právem, služebností, zákazem zatížení a zcizení a dalšími vadami váznoucími na nemovitosti.

  Zástavní právo, služebnost, zákaz zatížení a zcizení

  Při darování je potřeba se vypořádat se zástavním právem, služebností či zákazu zatížení a zcizení (či jiných věcných práv), ostatně při existenci posledního z nich nepůjde nemovitost ani darovat. Je třeba tedy správně právní aspekty do listin vtělit, rozepsat, ukotvit, získat souhlasy či připravit další listiny tak, aby vše proběhlo a doběhlo, jak má a jak zamýšlíte. 

  Současně jsme schopni pro Vás taková věcná práva nechat vzniknout, např. služebnost doživotního užívání spočívající v tom, že budete z takové služebnosti oprávněni v darované nemovitosti (např. dětem) dožít a nemohou Vás vyhodit.

  Pokud tedy zamýšlíte drování s tím, že má některé věcné právo (např. zástavní, služebnost apod.) vzniknout nebo zaniknout, určitě budete potřebovat pomoc našich odborníků.

  Chcete darovat nemovitost, auto či jinou věc a chcete mít jistotu, že převod vlastnického práva proběhne tak, jak má? Není nic lepšího než kvalitní smlouva od advokáta. Jsme experti na smlouvy, sepíšeme Vám takovou darovací smlouvu, která bude přesně odpovídat tomu, co potřebujete. Kontaktujte nás!

  Autor: Mgr. Petr Uklein, vedoucí advokát advokátní kanceláře ModerniPravnik.cz a Pavla Bachurová, právní praktikant

  #smlouva #darovacismlouva #darovani #odvolanidaru #smlouvaodarovani #katastrnemovitosti #prevodvlastnickehoprava