Pachtovní smlouva
Vlastníte ornou půdu, pastvinu, kousek lesa či rybník, ale chcete je přenechat jinému, aby je obhospodařoval? V tom případě je nejlepším řešením právě pachtovní smlouva, dříve příhodně nazývaná jako smlouva na pronájem zemědělských pozemků a s nimi souvisejících nemovitostí (např. pole, louka, stodola či sklad plodin).
Co je podstatou pachtu
Pokud se o takovou půdu z nějakého důvodu starat nemůžete či nechcete, ale současně ji nechcete prodávat, nabídněte ji za úplatu jinému hospodáři, sousedovi, zemědělskému družstvu, obci apod., který bude půdu obdělávat a vám bude platit pachtovné. Avšak výnos z půdy (např. obilí, brambory) si tento hospodář (pachtýř) nechá pro sebe. To je podstatou pachtu.
Čím se pachtovní smlouva liší od nájmu
Ve zkratce tím, že pachtýř vlastní vyrostlé plody. Při pachtu pachtýř („nájemce“) nemovitost nejenom užívá, ale i požívá, tzn. náleží mu plody a užitky nemovitosti. Vám jako pachtovateli náleží zase pachtovné („nájem“). Tak to u nájmu není, tam nemovitost nájemce pouze užívá, ale nepožívá. Veškeré plody a užitky tak při nájmu náleží pronajímateli.
Předmětem pachtu jsou typicky zemědělské pozemky, farmy, ale i fotovoltaické elektrárny, domy apod. To proto, že plodem a užitkem nemovitosti je také elektřina, nájem apod. Pokud byste pozemek jen pronajali, tak plody, které na něm vyrostou, nájemci nenáleží, nevlastní je.
Pacht by se mohl na první pohled zdát být podobný nájmu také proto, že dříve jsme ho tak i nazývali. Nicméně jak jsme si ukázali, mezi nájmem a pachtem je podstatný rozdíl spočívající v tom, co lze s danou půdou (ne)dělat. V pachtovní smlouvě je pak důležité rozlišovat, kdo je pachtovatel a kdo pachtýř, a vyznačit správně propachtovávané nemovitosti a rozsah práv a povinností stran.
Proč mít smlouvu od advokáta?
Potřebujete-li sepsat pachtovní smlouvu, raději se obraťte na odborníka. V naší advokátní kanceláři jsme na smlouvy experti. Víme, jak mají smlouvy vypadat a umíme je nastavit tak, jak potřebujete. Vy tak máte jistotu, že je vše správně a že vám nehrozí žádné problémy. Víme, jak nastavit automatické prodlužování smlouvy, jak se liší hospodářský rok od kalendářního s ohledem na sklizeň, jak je to v případě, že zemědělec nedostane dotaci, a známe i průměrné ceny pachtovného ve vaší lokalitě.
Kontaktujte nás, připravíme vám perfektní pachtovní smlouvu na míru!
Autor: Mgr. Richard Kraus, právník a advokátní koncipient v advokátní kanceláři ModerniPravnik.cz, a Pavla Bachurová, právní asistent